Zmiznutie Tary Calico zostáva nevyriešené

3578

Tara Calico bola devätnásťročná dievčina, ktorá sa v roku 1988 stratila pri vychádzke na bicykli. Dodnes sa ju nepodarilo nájsť, najsilnejšou stopou zostáva desivá fotografia nájdená deväť mesiacov po jej zmiznutí.

Tara si vyrazila na bicykli ráno 20. septembra roku 1988. Vyšla zo svojho domu v mestečku Valencia v Novom Mexiku. Od tej doby ju nikto nevidel. Keď sa Tara nevrátila na poludnie, ako sľúbila, rodina kontaktovala políciu. Všetci sa domnievali, že je niekde v okolí. Lenže pár ľudí vypovedalo, že dievča videli a tiež biely pick-up, ktorý ju mal sledovať. To už bolo vážne.

Tara Calico

Policajtom sa podarilo nájsť na zemi jej walkman, ktorý zrejme upustila. Bicykel ani dievča ale nenašli. Napriek intenzívnemu pátraniu sa polícii nedarilo zachytiť žiadne stopy. Až po deviatich mesiacoch sa vynorila fotka, na ktorej bolo dievča a chlapec s páskami cez ústa. Polícia a hlavne rodina Tary sa domnievali, že je na fotke ich dcéra. Matka to spoznala podľa jazvy, ktorá bola vidieť na fotke. Rovnakú mala Tara, keď ako malá utrpela zranenia pri autonehode. Polícia vzala stopu veľmi vážne, dokonca sa fotka dostala do relácie America Most Wanted, kde sa polícia obracia na verejnosť so žiadosťou o pomoc.

Fotka bola nájdená v blízkosti bielej dodávky Toyota na parkovisku v meste Port. St. Joe. Tá však na mieste nebola, keď prišla polícia. To by zodpovedalo teórii, že dievča bolo unesené ľuďmi z dodávky, ktorá ju podľa svedkov mala sledovať už vo Valencii. Lenže dôkaz, že fotka pochádza z dodávky, neexistoval, iba ležala blízko. Polícia sa snažila dodávku nájsť, zablokovala kvôli tomu cesty, ale nevypátrala ani vozidlo, ani jeho vodiča.

Fotku študovali experti z najrôznejších vládnych inštitúcií. Odborníci z národného laboratória v Los Alamos vyjadrili pochybnosti, že na snímke je Tara Calico. Nebola si istá ani FBI. Naopak experti z britského Scotland Yardu boli presvedčení, že na snímke je Calico.

Tara Calico

Medzitým sa prihlásili rodičia deväťročného Michaela Henlyho, ktorí tvrdili, že na fotke je ich stratený syn. Ten zmizol v apríli roku 1988. Lenže o rok neskôr sa našli pozostatky malého Michaela neďaleko táboriska, kde sa svojim rodičom stratil.

Prípad uviazol v slepej uličke. K ďalšiemu vývoju došlo až v roku 2008. Vtedy bývalý šerif Rena Rivera vyhlásil, že vie, kto zabil Calico. Podľa neho to urobili dvaja tínedžeri, ktorí sledovali Taru, a zrejme došlo k nejakej nehode. Dvojica spanikárila a dievča zabili. Podarilo sa im ukryť telo. A bez tela vraj Rivera nemohol dvojicu obviniť ani zatknúť.

Tomuto tvrdeniu sa veľmi divila Tarina matka. Podľa nej Rivera nepotreboval telo, ale mohol dvojicu zatknúť na základe podozrenia, ako sa to stalo v iných prípadoch. Matka bola na šerifa veľmi nahnevaná, pretože nechápala, prečo prichádza s takým tvrdením, keď ho nemôže dokázať a nijako v tej dobe nezasiahol. Len jej to otváralo rany.

V priebehu rokov sa objavili ešte ďalšie dve iné fotografie, u ktorých sa špekulovalo, že na nich môže byť Tara, ale ani jej matka, ani polícia v oboch prípadoch neboli presvedčení, že fotky majú s prípadom nejakú spojitosť. Zmiznutie Tary Calico je tak dodnes nevyriešeným.