Elton John skritizoval Putinov postoj ku gayom. Chce si s ním pohovoriť

733

   Spevák to podľa serveru BBC povedal počas návštevy na Ukrajine, ktorú tiež vyzval na väčšiu toleranciu voči sexuálnym menšinám.

    Rusko v júni 2013 schválilo kontroverzný zákon o zákaze propagácie homosexuality medzi mládežou. Elton John tento krok podrobil kritike a Putinov postoj ku gayom označil za predpojatý a smiešny.

    „Rád by som sa s Putinom stretol,“ povedal spevák. „Asi je to naivné. Možno sa mi potom vysmeje za chrbtom a označí ma za úplného idiota,“ dodal.

    Elton John sa na Ukrajine stretol s tamojším prezidentom Petrom Porošenkom a vyzval Ukrajinu k väčšej podpore lesbičiek, gayov, bisexuálov a transsexuálov (LGBT). Na stretnutie s ukrajinskými podnikateľmi vyhlásil, že politiky smerujúcej k utláčaniu LGBT občanov brzdí hospodársky rozvoj. Vyzval tiež podnikateľov, aby týmto občanom neupierali pracovné príležitosti.

    Spevák na stretnutí podľa agentúry AP poukázal na štúdie, ktoré ukazujú, že rozvíjajúce sa ekonomiky chrániaci práva LGBT majú vyšší hrubý domáci produkt na obyvateľa. „Byť tolerantný tak pre novú Ukrajinu nie je iba morálne správna vec, ale aj múdra vec,“ vyhlásil.

    O potrebe budovania tolerantnejšej spoločnosti podľa Eltona Johna vypovedá, že sa júnový „pochod rovnosti“ v Kyjeve nezaobišiel bez incidentov. Pochod asi 300 homosexuálov napádali radikáli. Zranenia utrpelo deväť policajtov, 25 výtržníkov bolo zatknutých.

    Elton John koncom minulého roka uzavrel sobáš so svojím partnerom Davidom Furnishom potom, čo pred deviatimi rokmi vstúpili do registrovaného partnerstva.