Fiat Tipo sa vracia, je to sériová Aegea

1497

Fiat v máji predstavil koncept Aegea, ktorý bol predzvesťou novej rodiny kompaktných modelov. Ako prvý na trh vstúpi sedan, ktorý konečne pozná svoje meno. Auto ponesie legendárne označenie Tipo.

Názov chystaného modelu taliansky výrobca dlho tajil. V minulých mesiacoch o automobile stále hovoril ako o projekte Aegea. Tento názov odkazoval na Egejské more, ktoré obmýva brehy Turecka, kde sa vozidlo bude vyrábať.

Označenie konceptu si sériové auto nakoniec ponechá len v Turecku, kde si toto meno obľúbili. Na ostatných trhoch v Európe, Afrike a na Strednom východe sa ale novinka bude predávať ako Tipo.

Na slovenský trh vstúpi nové Tipo na prelome marca a apríla 2016. Cena je zatiaľ vo hviezdach, očakávajme však sumu okolo 13.000 eur.

 Predstavený sedan je 4,5 metra dlhý, 178 cm široký a 148 cm vysoký, rázvor náprav činí 264 cm. V porovnaní s predchádzajúcou Lineou je Tipo o šesť centimetrov kratšie, jeho rázvor je ale o 3,7 centimetrov dlhší. Objem batožinového priestoru činí 510 litrov, čo je v porovnaní s Lineou o 10 litrov viac.

Nové Tipo vzniklo ako spoločný projekt Talianov a Turkov. Tvary vozidla navrhlo talianske dizajnérske stredisko Fiatu, samotný vývoj prebiehal v Turecku, v spolupráci s tunajšou firmou Tofas. Tá sa bude starať aj o výrobu vozidla.

Pôvodné Tipo sa predávalo medzi rokmi 1998 a 1995 ako trojdverový a päťdverový hatchback, ktorý sa dokonca stal Európskym autom roka 1989. Aj nové Tipo bude ponúkané ako päťdverový kompakt, ktorého sa však dočkáme až neskôr. Fiat tiež pracuje na kombíku.