Francúzsky vzpierač a olympijský víťaz použil svoju silu, aby utiekol z nacistického väzenia

1209

Charles Rigoulot bol vzpierač a profesionálny zápasník. Silák sa dostal za druhej svetovej vojny do rúk nacistom. Jeho sila mu ale pomohla zmiznúť z ich vezenia.

Rigoulot medzi rokmi 1923 a 1926 ustanovil 12 svetových rekordov vo vzpieraní. Meral len niečo málo cez 170 cm, ale vážil 104 kilogramov a cez hrudník mal 124 centimetrov. Proste macko, aký sa len tak nevidí. Ostatne bol to práve Rigoulot, kto zdvihol nad hlavu činku s váhou 118 kilogramov, avšak jednou rukou.

V roku 1924 sa Rigoulot zapísal do histórie športu, keď na olympijských hrách v Paríži zvíťazil a získal zlatú medailu vo vzpieraní. Ako jediný si vtedy vybral starý typ činky, kde bolo závažie v podobe gulí. Všetci ostatní mali činky nového typu, s kruhovými závažiami, ako sa používajú dodnes.V roku 1928 prekonal Rigoulot ďalšie dva svetové rekordy, opäť so starými činkami. Stal sa najlepším jednoručným vzpierač ba svete. Zdvíhal dokonca neuveriteľne ťažké (166 kg) železničné kolesá spojené osou, tzv. Apollonové železničné kolesá.

V tridsiatych rokoch sa venoval vzpieraniu v cirkusoch, ale pôsobil aj ako automobilový pretekár a zúčastnil sa slávnych pretekov 24 hodín Le Mans. Potom ale prišla vojna a okupácia Francúzska Nemcami. Rigoulot sa stal členom odboja a tiež sa rýchlo dostal do problémov, keď udrel jedného Nacistua. Putoval do väzenia, ale nezostal tam dlho. Dodnes sa traduje, že vlastnými rukami vyrval staré mreže svojej cely a utiekol. Je možné, že mu pomáhali aj ostatní spoluväzni, každopádne iné vysvetlenie jeho úspešného úteku nie je.Po vojne pracoval pre French distillery a zomrel roku 1964 na srdcový infarkt. Úspešná bola aj jeho dcéra Dany, ktorá sa venovala krasokorčuľovaniu. Na olympiáde v roku 1960 síce skončila až trinásta, ale aj tak bola veľmi úspešná vo svojom športe a trikrát vyhrala francúzsky šampionát.