Gang, ktorí prizabil čašníka v Prahe, sa lúčil so slobodou! Vyšlo im to dokonale, skončili za mrežami.

1986

Cudzinci, ktorí v sobotu brutálne zmlátili čašníka Mirka V. (36) v centre Prahy, boli fyzicky zdatní boxeri s holandskými pasmi, a jeden z nich dokonca pracoval ako policajt! Do Prahy dorazili v piatok na rozlúčku so slobodou a v pondelok chceli odletieť, polícia ich siedmych ale zadržala priamo na letisku. V utorok následne päť z nich obvinila z trestného činu a dvoch prepustila na slobodu s tým, že sa konfliktu nezúčastnili a chceli ho skôr zmierniť.

Polícia v nedeľu zverejnila zábery z brutálneho napadnutia v centre Prahy, ktoré šokovali verejnosť. Je na nich vidieť, ako sa niekoľko cudzincov bezhlavo pustí do čašníka, ktorý po niekoľkých ranách a kopancoch zostane bezvládne ležať na zemi. Ako polícia neskôr upresnila, útočilo celkom päť z bandy siedmich cudzincov s holandskými pasmi.

Podľa holandského servera AD.nl do Prahy prišli v piatok večer na rozlúčkový víkend sa slobodou jedného z kamarátov, Bijana Kazemiho. Ten má síce holandský pas, údajne sa ale narodil v Iráne. Ďalší z bandy zase na sociálnych sieťach udáva ako miesto svojho pôvodu Maroko. Všetci momentálne žijú v Haagu a jeho okolí, Kazemi v Rijswiku prevádzkuje sťahovaciu firmu a ďalší z partie, Arash Nahvi, pre neho pracuje ako obchodník.

 Boxeri 

Práve on je spolu so svojím bratom Arminom podľa serveru podozrivý z ťažkého ublíženia na zdraví. Všetci muži sú navyše fyzicky veľmi zdatní. „Boxujú a navštevujú posilňovne. Nie je to prvýkrát, kedy českú metropolu navštívili,  dodal komisár Miroslav Hyhlík. Svedčia o tom aj ich profily na sociálnych sieťach, najmä na Instagrame. Armin je dokonca fitness trénerom a jeho účet je plný fotografií napnutých svalov a posilňovne. Jeho rodina je z celého incidentu zdrvená, podľa príbuzného, ​​ktorého server AD.nl kontaktoval, nemajú bratia doteraz žiadny záznam v trestnom registri.

Po brutálnom útoku cudzincov skončil čašník v nemocnici zo zlomenou sánkou a vážne poraneným okom

Potom, čo mená útočníkov zverejnili holandské médiá, strhla sa v diskusiách pri fotografiách na Instagrame hotová mela. Pohoršení ľudia pridávajú hanlivé výrazy v angličtine aj holandčine a tiež ďalšie poznatky o útočníkoch. „Jeden z nich dokonca pracuje pre holandskú políciu,“ píše jeden z diskutujúcich pod najčerstvejším snímkom ​​z Prahy, ktorý zachytáva celú sedemčlennú skupinu. To holandskému serveru potvrdil policajný hovorca Frans Zuiderhoek, muž ale patrí k tým dvom, ktorí boli prepustení na slobodu a incident sa snažili mierniť. Jeho úloha v celej situácii sa však prešetruje.

 Zadržanie  na letisku 

Agresorov na základe záznamov hľadalo celé Česko. Klietka nakoniec spadla vďaka svedectvu v pondelok po 17. hodine večer na Letisku Václava Havla, kde pred odletom muži pokojne popíjali v reštaurácii na Terminálu 2.

Zadržaní, ktorí sú vo veku od 24 do 32 rokov, strávili noc v policajnej cele. Počas utorkového dňa prebiehali výsluchy, dvaja muži boli následne obvinení z ťažkého ublíženia na zdraví a kriminalisti podali návrh na vzatie do väzby. Ďalšie traja cudzinci sú podozriví zo spáchania trestného činu výtržníctva. „Pri posledných dvoch mužov bolo vyhodnotené, že sa do konfliktu nezapojili, snažili sa ho skôr upokojiť a tí boli prepustení na slobodu,“ doplnil Daněk.

Sobotňajšie napadnutie čašníka ale nebol prvý incident, ktorý má skupina na svedomí. Už v piatok útočili v bare v Dlouhé třídě. „Tam jeden z mužov obchytkával ženu, ktorej sa zastal priateľ. Podľa oznámenia sa má jednať o jedného z týchto útočníkov,“ povedal Daněk. Mužom hrozí v prípade odsúdenia až desať rokov za mrežami. Po pôvodnom odmietanní nakoniec v stredu požiadali holandské veľvyslanectvo o konzulárnu pomoc.