Garáž premenil na celu, kde väznil 10 dní Daniela a Janu

418

V roku 2016 Česko šokoval prípad vtedy šestnásťročného Daniela a trinásťročnej Jany, ktorých uniesol Zdeněk Hryščenko a držal ich v špeciálne upravenej garáži. Dvojicu sa podarilo uniknúť vďaka listu, ktorý napísal Daniel svojej rodine a do ktorého sa mu podarilo zakomponovať i miesto, kde sú väznení. Od únosu uplynuli tri roky a Daniel v súčasnej dobe pracuje v záhradníctve a stará sa o svoju malú sestričku. S Janou sa už dlhšiu dobu nevída, paradoxne by sa ale rád stretol so svojim únoscom.

Koncom augusta roku 2016 uniesol Zdeněk Hryščenko dve maloleté deti, Daniela a Janu. Dvojicu väznil dlhých desať dní v špeciálne upravenej garáži na Střekove v Ústí nad Labem. Priestor bol vybavený toaletou, sporákom a bol odhlučnený. Hryščenko trinásťročnú Janu nútil pozerať na detskú pornografiu a obom deťom sa vyhrážal, že ich zakope v lese. Navyše deti nútil, aby napísali listy svojim kamarátom a rodine.
Danielovi, ktorý mal šestnásť rokov, sa podarilo do listu napísať, kde sa s Janou nachádzajú. Jeho rodičia kontaktovali políciu a vďaka tomu sa deti dostali po desiatich dňoch na slobodu. Napriek tomu, že si Daniel a Jána spoločne prešli peklom, ďalej sa už  nevídajú. „Vôbec nie sme v kontakte, a to už veľmi dlho. Nič o nej neviem. Pre nás to bol jeden dlhý deň. Väčšinou sme len ležali. Ja celý čas premýšľal, ako sa odtiaľ dostať. Niekoľkokrát som sa ho pýtal, čo s nami zamýšľa, ale neodpovedal. Raz, keď prichádzal, udrel som ho panvicou, aby som ho omráčil a mohli sme utiecť, ale nepodarilo sa. Dosť som ho vtedy rozzúril, ale našťastie nám nič neurobil. Pamätám si, ako raz v tej garáži zrovna niečo robil, keď o nás hovorili v rádiu. Len sa na nás pozrel a povedal: Á, už vás hľadajú,“ zaspomínal Daniel na dni hrôzy pre MF Dnes a dodal: „Asi nie je dňa, kedy by som si na to nespomenul. Ale zvládam to. Že by som mal nočné mory, to nie.“
Daniel v súčasnosti býva so svojou rodinou v Mlékojedoch, pracuje v záhradníctve a vo voľnom čase sa spolu s mladším bratom stará o svoju malú sestričku Emilka. V rodnom meste čas od času stretne matku únosca, ktorá tu stále býva. „Nezdravíme sa. Teda ja myslím, že by mi neodpovedala, keby som pozdravil ja. Tak to ani nerobím. Skloním hlavu a idem ďalej. Jeho by som ale chcel celkom vidieť a na niektoré veci sa ho opýtať. To mi ale asi neprejde,“ dodal mladík.
Hryščenka polícia dopadla práve v Mlékojedoch a súd ho následne poslal na šestnásť rokov za mreže. Po vykonaní trestu však nastúpi do zabezpečovacej detencie, kde môže stráviť aj zvyšok života.