Ikonická fotka: Francúzsky odbojár čaká s úsmevom na svoju popravu

658

Z roku 1944 pochádza fotografia, na ktorej je zachytená poprava odbojára Georgesa Blinda. Fotku spravil nemecký vojak.

Georges Blind (1904-1944) sa stal členom francúzskeho odbojového hnutia v roku 1941. Za pomoci hasičských a ambulantných vozov v noci tajne prevážal členov odboja medzi teritóriom Belfort a regiónom Alsasko. 14. októbra 1944 bol bohužiaľ chytený nemeckou hliadkou. Neskôr jeho ďalšia cesta viedla do zajateckého tábora v Schirmeck, odkiaľ sa ku koncu mesiaca dostal do koncentračného tábora Dachau. Ihneď po príchode bol vybraný medzi skupinu väzňov, ktorých čakala okamžitá smrť.

Ikonická fotka, väzňa Adolfa Eichmanna!

Ešte pred presunom do zajateckých zariadení bol Blind vypočúvaný na ďalších členov odboja. Muž odmietal Nemcom podať akékoľvek informácie, a tí sa preto uchýlili k obľúbenej psychologickej metóde. Blinda postavili k stene a s namierenými puškami na neho poslali niekoľko vojakov. Predpokladalo sa, že odbojár v ten moment začne hovoriť alebo bude prinajmenšom vydesený. Blind ale neurobil ani jedno – vo svojom mlčaní pokračoval aj pod jasnou vyhrážkou smrti a navyše sa ešte zoširoka usmieval. Nacistom tak ako keby posielal jasný odkaz: Mám nad vami prevahu, nemôžete ma zničiť.

Fingovaná poprava s usmievajúcim sa Blindom bola vďaka nemeckému vojakovi v pozadí navždy zaznamenaná na fotografii. Snímka následne obletela svet a objavila sa na stranách medzinárodných časopisov a novín. Práve vďaka nemu sa Blindovo meno dostalo tiež do všeobecného povedomia a ľudia sa dozvedeli o jeho zásluhách vo vojnovom odboji.

Aj keď je jasné, že jeho životná cesta skončila v nemeckom Dachau, o spôsobe smrti či presnom dátume zavraždenia sa nevie. Po konci vojny sa Blind dočkal uznania a posmrtne bol povýšený na seržanta. Štát jeho odbojársku činnosť vyznamenal tiež štvoricou medailí.