Ikonická fotka, väzňa Adolfa Eichmanna!

3777

Adolf Eichmann bol jedným z hlavných strojcov projektu holokaust. Bol to práve on, koho šéf SS Reinhard Heydrich poveril organizáciou a technickou realizáciou vyvraždenia židovského národa. Nakoniec si pre neho prišla spravodlivosť v podobe agentov Mossadu.

Eichmann mal po vojne ohromné ​​šťastie. Podarilo sa mu totiž získať falošnú identitu radového vojaka SS. Bol zajatý Američanmi, ale podarilo sa mu utiecť na falošný pas Červeného kríža a po nejakej dobe sa loďou dostať do Argentíny, ktorá veľmi ochotne poskytovala útočisko nacistom. Tam potom žil pod zmenenou identitou ako Ricardo Klement spokojný život, striedal najrôznejšie práce a užíval si života v Buenos Aires. To mu vychádzalo až do roku 1960. Tajná služba židovského štátu Mossad totiž Eichmanna vypátrala a vyslala špeciálne komando, aby ho dostalo pred súd do Izraela. A to sa skutočne podarilo.

Adolf Eichmann (1906-1962) dlho unikal spravodlivosti za svoje zločiny, tá ho ale nakoniec predsa len dostihla.

V Izraeli stál pred súdom a bolo proti nemu vznesené obvinenia z 15 zločinov vrátane zločinov proti ľudskosti a vojnovým zločinom. Bol odsúdený na trest smrti a ten bol vykonaný krátko po polnoci 31. mája roku 1962 na dvore väznice v meste Ramla. Jeho popravčí sa volal Shalom Nagar. Eichmann odmietol pred popravou posledné jedlo, namiesto toho vypil pol fľaše červeného suchého vína z izraelského vinárstva Carmel. Odmietol tiež čiernu kapucňu cez hlavu.

Celá akcia je dodnes považovaná za majstrovský kúsok Mossadu a tiež ukážku toho, že spravodlivosť môže dosiahnuť na každého, hoci to niekedy trvá dlhší čas. Izraelský štát bol v love nacistov vždy veľmi aktívny, Eichmann bol ale najvyššie postavený nacista, ktorého sa podarilo Izraelčanom po vojne dopadnúť.

Najlepší americký tankista zničil 15 nemeckých tankov a stal sa legendou