Japonské akvárium zavrelo, delfín Honey, tučniaky a ďalšie zvieratá živoria zamknuté vo vnútri

1200

Japonské akvárium a zoopark Inubosaki v meste Coso zavreli. Jeho zamestnanci odišli a celý areál sa zdal byť opustený. Čoskoro sa ale zistilo, že vo vnútri živorí delfín, tučniaky a zrejme aj mnoho ďalších druhov živočíchov.

Inubosaki bolo zatvorené už v januári tohto roku. Majiteľ uviedol, že zaznamenal citeľný pokles návštevnosti a už sa mu neoplatí ďalej atrakciu prevádzkovať. Všetci mali za to, že po uzavretí areálu a odchodu zamestnancov sa niekto postaral aj o zvieratá. Bohužiaľ sa ukázalo, že sa tak nestalo.

Ako zistili ochrancovia zvierat, vo vnútri areálu zostali zrejme všetky zvieratá, ktoré tam boli aj predtým. Niekto ich zrejme pravidelne kŕmi, inak by zahynula. Avšak aj tak je celá vec veľmi vážna. Delfín Honey vykazuje známky stresu, pretože je úplne opustený a izolovaný. Má tiež popáleniny od slnka, pretože je v nevyhovujúcom malom bazéne a navyše už sa veľmi málo potápa pod hladinu.

Podobne živorí aj 48 tučniakov, ktorých hniezda sa nachádzajú medzi odpadkami. Pôvodní majitelia zmizli a úradom sa ich nedarí kontaktovať, úradníci pritom tvrdí, že sami nič robiť nemôžu. Majetok je stále súkromný.

Okrem tučniakov a delfína sú zrejme v hlavnej budove zamknuté stovky kusov jašterov, korytnačiek a rýb. „Nečakal som, že zvieratá nechajú na mieste opustené. Už vo februári ale niektorí ľudia hlásili, že vo vnútri sú stále živé zvieratá. Tak som začal pátrať a zistil som, že od tej doby rokovania o ich prevoze vôbec nepokročili,“ povedala Sačiko Azuma z organizácie PEACE.

Situácia sa bohužiaľ príliš nezmenila. PEACE síce zorganizovala kampaň medzi obyvateľmi mesta, ktorí začali posielať listy so žiadosťou o riešenie problému na miestnej radnici, úradníci ale neurobili nič. Tvrdia, že nemôžu nadviazať kontakt s majiteľom zariadenia a bez jeho spolupráce nemôžu konať. Vec tak zostáva na mŕtvom bode, čo ale znamená, že sa na mŕtvom bode môžu čoskoro ocitnúť aj samotné zvieratá. Podľa Azumi majú úradníci povinnosť konať, pretože ide o živé tvory a pôvodní majitelia celkom zjavne nechcú celú vec vyriešiť. Aký bude osud nebohých tvorov, je však zatiaľ nejasné.