Vatikánsky vedec u novoobjaveného obrazu spochybnil autorstvo Caravaggia

2046

Šéf Vatikánskeho múzea Antionio Paolucci napísal v pondelok v novinách L’Osservatore Romano, že dielo, ktorého objav v sakristii Jezuitského kostola v Ríme vyvolal nadšenie a veľký mediálny ohlas, je pravdepodobne kópiou Caravaggia z dielne niektorého z jeho študentov.

Autor minulotýždňového článku síce upozorňoval, že na to, aby sa dalo s istotou potvrdiť autorstvo slávneho majstra, ešte treba uskutočniť ďalšie analýzy, médiá pri informovaní o udalosti vytvorili dojem, že autorstvo obrazu s námetom mučeníckej smrti sv. Vavrinca je viac-menej isté a patrí Caravaggiovi.

Správa sa objavila práve v dobe, keď si Taliansko pripomína 400. výročie Caravaggiovho úmrtia. V rámci toho boli počas ostatného víkendu v Ríme aj v noci otvorené kostoly a múzeá, kde sa nachádzajú jeho diela.

Na obraze je uprostred plameňov nakláňajúci sa polonahý mladý muž s výrazom zúfalstva v tvári a s vystretou rukou.

Caravaggio, ktorého skutočné meno bolo Michelangelo Merisi, sa narodil v roku 1571 v Miláne. Veľká časť jeho krátkej kariéry je však spojená s Rímom, kde sa spočiatku preslávil a získaval si mecenášov z radov aristokratov a kardinálov.

Bol však notorickým pouličným bitkárom a po incidente, pri ktorom zabil človeka, musel v roku 1606 mesto opustiť.

Posledné roky svojho života strávil cestovaním medzi Maltou, Sicíliou a Neapolom. Podarilo sa mu získavať nové objednávky na maľby, nadobúdal však aj nových, a v niektorých prípadoch vplyvných, nepriateľov.

Zomrel v Toskánsku v roku 1610 – predpokladá sa, že buď rukami neznámych vrahov, alebo – ako naznačujú niektoré výskumy, na následky malárie.