Ak ste tehotná, nie ste prvá a nebudete ani posledná. Ale mali by ste si skôr povedať, že ste jedinečná. Práve začínate prežívať to, čo muži neskúsia nikdy a to vás určite robí jedinečnou.

 Ako zistíte,  že ste tehotná? 

Prvým silným signálom obyčajne býva, že vám vynechá menštruácia. Samozrejme, nemusíte sa plašiť vždy, keď pár dní mešká. Niekedy to spôsobia aj iné symptómy (prechladnutie, a iné). Nikdy však vynechanie pravidelného cyklu nepodceňujte. Mohlo by ísť totiž aj o iný závažný zdravotný problém.

Ak vám meškajú jeden až dva týždne, mali by ste si spraviť tehotenský test, ktorý potvrdí alebo vylúči možnú graviditu. Testy si môžete zakúpiť v lekárni alebo ich dostať aj vo vybraných drogériách. Je len na vás, aký si vyberiete.

Tehotenské testy sú určené na jednorazové použitie a rozdeľujú sa na viacero typov. Medzi najrozšírenejšie patria Strip, Cassette a Midstream. Tehotenský test „Strip“ je jednoduchý testovací prúžok, navrhnutý pre klinické i profesionálne použitie, „Cassette“ je v podstate „Strip“ zapuzdrený v plastovom ochrannom puzdre. Posledne menovaný tehotenský test „Midstream“ je najrozšírenejším spôsobom pre testovanie ťarchavosti a je vhodný pre domáce i profesionálne použitie.

Ceny jednotlivých tehotenských testov sa líšia. Sú však dostupné už zhruba od 60Sk, čo určite nie je tak veľa, aby ste sa čo najrýchlejšie zbavili pochybností. Ich použitie je jednoduché a už dva týždne po oplodnení dokážu ukázať graviditu.

 Návšteva  gynekológa 

Ak test ukáže, že ste tehotná, je čas navštíviť vášho gynekológa. Pri prvej návšteve obvykle lekárka prevedie vyšetrenie a podľa zväčšenej maternice potvrdí tehotenstvo. Spraví prvé záznamy (váha, krvný tlak, vyšetrenie moču) a objedná vás na odbery krvi, prípadne na ultrazvuk.

Lekár vám následne vypíše Tehotenský preukaz, ktorý bude obsahovať všetky náležitosti a dôležité informácie o vás i o dieťatku, ktoré nosíte pod srdiečkom. Táto „knižka“ je veľmi dôležitá a je potrebné, aby ste ju nosili všade so sebou.

Začína sa tak pre Vás krásne obdobie, plné zmien. Nielen telesných, ale ženy sú v tehotenstve i oveľa viac precitlivené. Niekedy sa Vám môže stať, že budete impulzívne reagovať na niektoré veci, nad ktorými by ste sa inokedy ani nepozastavila. To všetko patrí do tohto obdobia.

Mladá priateľka Mr. Beana je tehotná

Vaše okolie, najmä tí najbližší, by mali mať veľa trpezlivosti a pochopenia, aby aj niekedy neprimerané „vyhŕknutie“ vašich emócií brali takpovediac s rezervou. Nemusíte sa však ničoho obávať. Dôležité je, aby ste si počas celých troch trimestrov našli vhodnú činnosť (výborné je, ak je žena zamestnaná), aby ste sa, niekedy až zbytočne, nezaoberali iba sama sebou a svojím stavom.

Niektoré budúce mamičky začnú práve v období tehotenstva čítať veľa literatúry o tom, čo sa deje v ich tele a aké môžu byť negatíva. To ich môže priviesť na myšlienky: „čo ak moje dieťatko, …“ a pod. Je dobré sa vzdelávať a čítať, no je potrebné odhadnúť, do akej miery si to pripúšťať. Veď mnohé riziká sú iba ojedinelé a nie je predsa potrebné sa nimi zaoberať, pokiaľ je všetko v poriadku.

Mám celulitídu a teraz je ešte výraznejšia, desí sa tehotná Khloe Kardashian

 Pre budúce  mamičky 

Ak zistíte, že ste tehotná, skúste reagovať pokojne. Vaše „nálady“ vníma a preciťuje bábätko spolu s vami. Dôležité je myslieť pozitívne, i keď nie je vždy všetko tak, ako by ste si želali. Ale v tehotenstve je každá žena senzitívna a niektoré veci sa preto zdajú oveľa horšie ako v skutočnosti sú. Treba sa však občas povzniesť a ísť ďalej. Čaká vás totiž krásne obdobie, ktoré má ešte krajší záver – zázrak prírody – narodenie nového života.