Johnny Rei: hudba je môj život

867

Prečo si sa rozhodol vydať na sólovú dráhu? 
Chcel som byť spevákom ešte predtým, ako som začal hrávať v kapelách. Dôvod treba hľadať v detstve. Keď som mal 4 roky, mali sme doma kalendár fotografií známych spevákov. Na jednej z nich bol Phil Collins, ale ja som bol skalopevne presvedčený, že na fotografii je môj vlastný otec. Myslel som, že predo mnou tají svoju spevácku kariéru. A samozrejme, chcel som byť spevákom ako on.

Píšeš si texty sám? Kde berieš inšpiráciu? A čo videoklipy, ktoré si sám režíruješ? Prečo „kašleš“ na odborníkov?
Áno, texty si píšem sám. Inšpiráciu beriem zo života ľudí, s ktorými sa stretávam, z kníh, filmov, z každodenných udalostí, takisto aj móda a fotografie vedia vo mne evokovať pocity, ktoré buď premením na text alebo hudbu. Čo sa týka videoklipov, určite na odborníkov nekašlem. Budem veľmi rád, ak sa nejaký výborný režisér zhostí tvorby mojich klipov. Klipmi, ktoré si režírujem sám, si krátim čakanie na odborníkov. Zdá sa to byť vhodná voľba, keďže na internete sa mojim klipom veľmi dobre darí.

Do Londýna si odišiel kvôli ponuke na miesto basgitaristu Oritseho Williamsa, no prečo si neostal tu, keď si si zaumienil, že sa osamostatníš a budeš sólovým spevákom. Veď na Slovensku sa ľahšie presadí anglicky spievajúci slovenský spevák ako v Londýne, nemyslíš? Dokonca aj známosti sa u nás dajú ľahšie vybudovať ako v zahra-ničí…
Ešte predtým, než som odišiel zo Slovenska, som nahral skladbu „Number One Single’’, ktorú som sa naozaj snažil pretláčať do Bratislavských rádií a osloviť vydavateľstvá, no každé z nich ma odmietalo s tým, že na Slovensku sa spevák s anglickými textami presadí, iba ak nie je Slovák. Jedinou výnimkou bolo Rádio Fm. Avšak situácia sa v poslednom čase radikálne zmenila, takže teraz je určite ľahšie hľadať spoluprácu aj na Slovensku.

V roku 2008 si vydal album s názvom Number One Single. Čo sa odvtedy zmenilo a ako by si opísal svoj úspech? Čo plánuješ ďalej?
Album sa stal pomerne známym po celom svete najmä vďaka internetu. Myslím, že sa ešte žiadnemu Slovákovi nepodarilo, aby jeho hudbu počúvali ľudia zo všetkých kútov sveta. Neprináša mi to však takú radosť ako hrať naživo, a preto teraz plánujem zvýšiť svoju koncertnú aktivitu. Ako som už vravel, na Slovensku sa postoj voči anglicky spievajúcim Slovákom výrazne zlepšil, a preto plánujem koncerty najmä tu. Takisto idem na začiatku nového roka do slovenského štúdia, kde nahrám nový album.

Živí ťa hudba, alebo ty živíš svoju záľubu?
Živí ma hudba.

Vypĺňa hudba všetok tvoj voľný čas? Ak nie, čomu sa okrem nej venuješ?
Áno, hudba momentálne vypĺňa všetok môj voľný čas. Venujem sa nielen hudobnej tvorbe a koncertom, ale mám na starosti aj organizovanie podujatí, predaj svojich skladieb, skrátka všetko, čo s tým súvisí. Moja priateľka Daniela mi je veľkou oporou.

Nenapadlo ti niekedy prihlásiť sa do šou ako napríklad Slovensko hľadá Superstar?

Samozrejme, zvažoval som aj túto možnosť a nevylučujem ju, ale veľmi ma neláka. Niektorí ľudia hovoria, že Slovensko hľadá Superstar je jediná možnosť, ako sa presadiť. Uvidíme.  

Zvykneš si ešte zahrať ako hudobník inej skupiny? Ak hej, tak s ktorou skupinou hrávaš?
Momentálne nehrám v žiadnej inej skupine, ale stále cvičím na bicích, basgitare a klávesoch, keď mi ostáva čas.

Ktorú fázu tvorby novej pesničky máš najradšej?
Keď je skladba takmer dokončená a treba dotiahnuť už len detaily. Nemám veľký problém s tvorbou nových skladieb, takže si užívam všetky fázy, či už ide o tvorbu hudby alebo písanie textov.

Čo ti dala a vzala hudba?
Hudba mi nevzala nič a dala mi všetko.

Kto ti vydal prvý album? Skúšal si aj veľké vydavateľstvá?
Prvý album som si vydal pod hlavičkou vlastného vydavateľstva Rei Records. Moje skladby sa nachádzajú medzi inými na iTunes a Amazon. Takisto si ľudia môžu kúpiť aj CD, ktorého slovenský krst sa nedávno konal v Bratislave. Na koncertoch v Londýne ale aj prostredníctvom internetu ma síce oslovujú menšie ‚‘Indie’’ vydavateľstvá, dokonca malo o mňa záujem aj hudobné vydavateľstvo EMI, ale pokiaľ nebola dohoda istá, nemienil som sedieť so založenými rukami a čakať, kým mi niekto vydá album.

Aký to bol pocit, prvýkrát počuť vlastnú pesničku z rádia?

Mal som z toho husiu kožu. Človek si vtedy uvedomí, že jeho výtvor počúva v tej istej chvíli ako on aj kvantum ľudí, ktorí sa navzájom nepoznajú, ale spája ich práve tá skladba. Je to vynikajúci pocit.

Keď si nahrával svoj prvý album, minul si všetky peniaze určené na nájom na techniku, no album si stihol nahrať do 6 dní, vše-tku nahrávaciu techniku odpredať a zaplatiť nájom, trošku bláznivý nápad, nie? Nebál si sa, že prídeš o strechu nad hlavou? Nepotreboval si na nahratie albumu viac času ako tých 6 dní?
Dobrá otázka. Bol to síce bláznivý nápad, ale vyšiel. Bol som vtedy sklamaný, že nemám finančné prostriedky na nahrávanie albumu, a pritom som mal kopu materiálu. Určite som sa bál o strechu nad hlavou, ale všetko prekrýval pocit, že ak tie skladby nenahrám vtedy, nenahrám ich nikdy a môžem sa vykašľať na celú kariéru sólového speváka. Viac dní na nahrávanie albumu? Sám neviem, koľko by mi nahrávanie trvalo v bežných podmienkach, ťažko sa to porovnáva.

Kto je tvojím najväčším kritikom a ku komu si chodíš po radu?
Najväčším kritikom v mojej kariére sú rodičia, ktorí doteraz nedokážu pochopiť, prečo som sa dal na dráhu speváka. Zdá sa im to ako z iného sveta, keďže v blízkej rodine nemal nikto talent na hudbu. Po radu si chodím ku každému, kto mi vie poradiť, ale samozrejme, že nie všetky rady si beriem k srdcu.

Mieniš sa vrátiť aj na Slovensko?
Áno, momentálne sa sťahujem na Slovensko, kde sa dlhší čas zdržím. Budem tu pravidelne koncertovať a chcem si tu nahrať nový album.

Slovo na záver?
Vypočujte si moju hudbu na: johnnyrei.sk a vidíme sa na koncertoch

Andrea