Zelená nie je in

612

Tam, kde kedysi bola zelená, veľmi rýchlo ju nahradila odrazová. A táto odrazová sa vyskytuje hlavne na obrovských plochách. Asi je to lepšie, pretože málo vystriedalo veľa. Ľudia tam chodia častejšie a trávia tam kopec času. A keď bude tejto farby pribúdať, budeme čoraz vďačnejší za to, že žijeme v takejto krásnej sklom obrastenej krajine. No nie je to úžasné, každý deň sa teším na strávenie svojich voľných chvíľ v rozľahlom skleníku. Najmä cez víkendy sa rada predieram ľuďmi a kochám sa pohľadom na preplnené obchody. Je to naozaj pastva pre oči.

Však kto už dnes ide v sobotu do lesa? Veď je škaredo, prší tam a je tam blato, fuj, premeňme rýchlo zelenú na odrazovú. Aká pekná nedeľa, poďme sa prejsť. Super, dobrý nápad, pozriem si tam aspoň nejaké nové gate. Idem z domu do garáže, nasadnem do auta, pustím si klímu, pozerám sa cez okno, je teplo, zima, fúka, koľko je asi stupňov? V aute je 20, ale čo vonku. Potom sa odveziem do ďalšej garáže, hľadám parkovanie, pomyslím si, dnes je tu každý, asi je to tu dobré. Vdychujeme stále ten istý vzduch kolujúci už niekoľko rokov vo veľkom presklenom priestore. Na jar ma privíta alergia. Boh vie, čo to vonku poletuje, zostanem radšej doma. Mám ísť do prírody? Veď práve príroda je pôvodcom mojich sopľov a kýchania. Dám si malú bielu tabletku, tá zaberie. Blíži sa leto, to bude zase teplo, ale mám nápad, poďme do Auparku, tam je klíma. Celoročne 20. Išla by som aj niečo športovať. Do lesa? Nie nie, radšej si zaplatím vstup 3€ ako by som si mala zašpiniť moje nové Nike. Náhodou by ma z toho návalu čerstvého vzduchu mohla rozbolieť hlava. To nebudem riskovať.

Všade je veľa chorôb, alergií a bacilov, ale my namiesto toho aby sme trávili čas v prírode, napchávame sa tabletkami, kvapkami, antibiotikami a chemikáliami. Naše deti si prirodzene zvykli na pesticídy a dokonca im začínajú pomaly chýbať. Radšej pôjdeme do „mekáča“ a zjeme zakonzervované mäso z kravy, ktoré cestuje niekoľko dní z amazonských pralesov. A tí múdrejší si kupujú špeciálne predražené bio banány nadopované dusíkom. Veď je to bio, musí to byť zdravé. Potom príde choroba, prvá otázka lekára: máte pravidelnú stolicu? Ale zabudne sa spýtať, čo je pre neho pravidelná, raz za týždeň, raz za dva týždne. Jete ovocie? Nie, ale mám perfektné francúzske výživové doplnky. Chodíte do prírody? Áno, samozrejme. Ale to ešte nevedel, že tie fikusy v Poluse sú aj tak umelé.

Odrazová je teda in. Ale ako je to aj v móde, veci, čo sú in, sa obmieňajú. Väčšinou je to v perióde 15 až 20 rokov. Môžem sa teda tešiť, že keď budem mať vlastné deti, tak sa nebudú stavať odrazové Auparky, ale zelené parky. Taktiež môžem dúfať, že nájdu v týchto dvoch farbách rovnováhu, nepresýtia sa zelenej a neprejdú zase na odrazovú.

Nina Hajdu