Snemovňa reprezentantov amerického štátu Južná Karolína v stredu schválila zastrelenie čoby jednu z metód popravy. Stalo sa tak kvôli nedostatku látok používaných v smrtiacich injekciách. Tento štát, ktorý v minulosti patril medzi časti Spojených štátov s najvyššími počtami popráv, ich chce znovu vykonávať vo väčšom meradle, napísala agentúra AP.

Podľa novo schváleného zákona si zločinci odsúdení k smrti v prípade, kedy nebude k dispozícii smrtiacej injekcie, budú musieť vybrať medzi popravou na elektrickom kresle alebo zastrelením. AP pripomína, že okrem Južnej Karolíny popravuje väzňov na elektrickom kresle osem ďalších štátov, hrdelný trest zastrelením teraz umožňujú vykonávať zákony troch štátov. Poprava sa v Južnej Karolíne naposledy konala pred desiatimi rokmi. Miestny Senát už zákon schválil v marci a teraz zamieri na podpis k republikánskemu guvernérovi Henrymu McMasterovi. Ten už dal najavo, že ho podpíše.

Vrahyňa zomrela na infarkt pri čakaní na trest smrti. Poprava pokračovala s mŕtvolou

„Rodiny obetí najhorších zločincov sa nemôžu dostať o nič bližšie spravodlivosti, pretože sme v situácii, keď všetky možnosti odvolania boli vyčerpané a tresty vymerané na základe zákona nemožno vykonať,“ sťažoval sa republikánsky zákonodarca Weston Newton.

AP uvádza, že Južná Karolína teraz popravovať nemôže, pretože jej došli zásoby látok používaných v smrtiacich injekciách a nemá možnosť si nakúpiť ďalšie. V súčasnosti si väzni môžu vybrať medzi popravou na elektrickom kresle a smrtiacou injekciou. Vzhľadom k tomu, že smrtiace látky nie sú dostupné, vyberajú si odsúdení práve popravu injekciou, a tak sa poprave vyhnú.

Za 5 vrážd a 6 znásilnení TREST SMRTI

Demokrati sa do zákona márne snažili presadiť množstvo pozmeňovacích návrhov: nechceli, aby sa nové pravidlá vzťahovali na ľudí, ktorí už teraz čakajú na popravu, alebo naopak požadovali, aby bol trest smrti okamžite zrušený alebo aby zákonodarcovia museli popravy sledovať.

„Anjel milosrdenstva“ skončila na elektrickom kresle

Od roku 1977, kedy bol v Spojených štátoch obnovený trest smrti, popravčie čaty zastrelili celkom troch väzňov, všetkých v štátu Utah. Devätnásť odsúdencov počas tohto storočia zomrelo na elektrickom kresle.

POPRAVA beštiálneho vraha! Muž znásilnil dievča (†16), mlátil ju lopatou a potom ju pochoval zaživa!

Medzi rokmi 2000 a 2011 v Južnej Karolíne popravili v priemere menej ako dvoch väzňov za rok. Teraz na vykonanie najvyššieho trestu čaká 37 odsúdených, pred desiatimi rokmi ich bolo šesť desiatok.