Keď sa farmaceutická firma správa ako úžerník a zdvihla cenu lieku o 2600%

Pokutu 84,2 milióna libier zaplatí Pfizer v Británii, táto rekordná sumu je za predražené lieky

918

Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer musí v Británii zaplatiť rekordnú pokutu 84,2 milióna libier. Britský protimonopolný úrad (CMA) ju tak trestá za predraženie lieku proti epilepsii až o 2600 percent. Uviedla to agentúra Reuters.
Liek, ktorý Pfizer pôvodne predával pod názvom Epanutin, bol v Británii podľa CMA mnohonásobne drahšie ako inde v Európe. Britský Národný zdravotný systém (NHS) za neho zaplatil v roku 2012 na dva milióny libier, v ďalšom roku ale liek výrazne zdražel a už to bolo 50 miliónov libier. Pfizer totiž predal svoje práva na tento liek súkromnej britskej firme Flynn, ktorá ho začala predávať ako neznačkový prípravok. Cena tak už nepodliehala regulácii a raketovo narástla.

„Spoločnosti úmyselne zneužili príležitosti, aby vyskrutkovali cenu lieku, na ktorý sú odkázané tisíce pacientov,“ uviedol Philip Marsden z CMA. „Tento mimoriadny nárast ceny stál britský systém verejného zdravia a daňových poplatníkov desiatky miliónov libier,“ dodal.
Firma Pfizer rozhodnutie CMA vo svojom vyhlásení spochybnila a podá odvolanie. Uviedla, že predaj lieku bol stratový a dohoda s firmou Flynn vraj predstavovala možnosť, ako ho pacientom s epilepsiou aj naďalej zaistiť. Spoločnosť Flynn dostala od CMA pokutu 5,2 milióna libier a firma sa bude takisto odvolávať.