Keniči Horie preplával sám Pacifik, potom ho zatkli, že nemá pas ani peniaze

1142

V roku 1962 sa Japonec Keniči Horie stal prvým človekom, ktorý sám preplával Pacifický oceán. Bol to mimoriadny výkon, navyše extrémne nebezpečný a náročný. Najväčšie problémy ho ale paradoxne čakali až v cieli.

Horiemu bolo v čase, keď vyplával na svoju životnú plavbu, iba dvadsaťtri rokov. Jeho plavidlom bola necelých šesť metrov dlhá loď Mermaid. O svojej plavbe napísal dokonca knihu Sám cez Pacifik, ktorá sa stala bestsellerom a bol podľa nej natočený aj rovnomenný film.

Hlavnou komplikáciou bolo, že pri svojom odchode z japonského Nišinomiji nemal vybavené potrebné doklady. Keď teda po 94 dňoch doplával do San Francisca, bol zatknutý a uväznený ako nelegálny prisťahovalec. Jeho prípad sa ale dostal na stôl starostu mesta, ktorý promptne nariadil mladému Japonci vydať tridsať dňové pobytové víza a ešte mu ako poctu za jeho výkon odovzdal symbolický kľúč od mesta.

Mermaid bola vystavený v Námornom múzeu v San Franciscu, ale je už dlhšiu dobu uložená v depozitári a nie je vystavená pre verejnosť. Horie ale podnikol ešte mnoho ďalších plavieb na podobnej lodi pomenovanej Malt’s Mermaid. V roku 1974 s ňou plával zo západu na východ okolo celého sveta, o štyri roky neskôr zasa zo severu na juh. V roku 1985 preplával z ostrova Havaj na ostrov Čičidžima a v roku 1992 z Havaja na Okinawu. Potom ešte uskutočnil niekoľko ďalších plavieb, postavil loď Malt’s Mermaid II, čo bol katamarán, a Mermaid III bola zase presná replika jeho prvej lode. Malt’s Mermaid bola doslova oblepená solárnymi panelmi, čo mu poskytovalo nevyhnutný zdroj elektrického prúdu. Aj tak bol pobyt v jeho lodi určite nie príliš pohodlnou záležitosťou, pre suchozemcov možno dokonca hororový.

Horie je zapísaný tiež v Guinnessovej knihe rekordov, pretože urazil 16 tisíc kilometrov za 148 dní, čo je svetový rekord, ktorý nebol doteraz nikým prekonaný.