Krádež šperkov za miliardy eur v Drážďanoch! Polícia po roku dopadla podozrivých

1146

Nemecká polícia pri razii v Berlíne, ku ktorej došlo v utorok, zadržala tri osoby. Podozrieva ich z minuloročnej krádeže šperkov z historického klenotníctva Grünes Gewölbe v Drážďanoch. Ďalší dvaja podozriví sú stále v pátraní. S odvolaním sa na políciu o tom informovala agentúra DPA. Ukradnuté cennosti sa zatiaľ nájsť nepodarilo.

Ak budú chcieť zlodeji šperky z lúpeže speňažiť, drahé kovy pretavia a diamanty prebrúsia

Do klenotnice v centre Drážďan sa vlani v noci na 25. novembra vlámali dvaja zlodeji zamrežovaným oknom. Do vitríny s najcennejšími exponátmi rozbili sekerou diery a ukradli asi 20 barokových šperkov. Podľa vtedajších informácií bulvárneho denníka Bild mali cennosti hodnotu až miliardy eur. Zástupcovia klenotnica ale trvali na tom, že hodnota odcudzených vecí je nevyčísliteľná. Na dolapenie páchateľov bola vypísaná odmena 500.000 eur.

V utorok skoro ráno policajti v nemeckej metropole prehľadali osemnásť objektov vrátane desiatich bytov a tiež garáže či automobily. Podľa DPA väčšina prehľadávaných budov stojí v štvrti Neukölln. Razie sa zúčastnilo 1640 policajtov z niekoľkých spolkových krajín.

Zadržanými sú muži vo veku od 23 do 26 rokov, majú nemecké občianstvo a všetci sú príslušníkmi arabských rodinných klanov žijúcich v Berlíne. Aj ďalšie dva 21-ročný muži, po ktorých polícia stále pátra, pochádzajú z rovnakého prostredia známeho kriminálnou činnosťou.

Lúpež storočia v Drážďanoch! Máme horúcu stopu, veria si policajti

Trojicu zadržaných policajti obvinili z krádeže v organizovanej skupine a z dvoch prípadov podpaľačstva. Páchatelia drážďanskej krádeže, ktorá vyvolala vo svete značnú pozornosť, zapálili okrem iného auto, v ktorom ušli z miesta činu. S krádežou podľa skoršieho vyjadrenia vyšetrovateľov súvisí tiež požiar elektrického rozvádzača, kvôli ktorému pri zámku, kde je klenotnica umiestnená, v čase činu nefungovali pouličné svetlá.

Podľa agentúry DPA patrí všetkých päť mužov do arabského rodinného klanu, ktorý má na konte aj krádež stokilogramovej zlatej mince z berlínskeho Bodeho múzea v roku 2017. Vo februári za tento čin poslal súd troch mužov do väzenia. Minca sa nikdy nenašla. Podobný osud čaká pravdepodobne aj historické šperky.

Veľká lúpež „Róbertkov“! Zlodeji vykradli kamión so sexuálnymi pomôckami

Cieľom utorkovej akcie bolo podľa drážďanskej prokuratúry samozrejme nájsť aj ukradnuté šperky. Podľa doterajších informácií sa to ale nepodarilo. „To by sme museli mať veľké šťastie, aby sa rok po čine ešte našli,“ pripustil dnes hovorca drážďanskej polície Thomas Geithner. „Nádej ale umiera posledná,“ dodal.

Klenotnica Grünes Gewölbe ležiaca v samom srdci historického drážďanského Starého mesta patrí k najväčším v Európe a slúži na uchovávanie cenných historických zbierok Saska z obdobia od renesancie až po klasicizmus. Vznikla v 16. storočí a verejnosti sú jej zbierky prístupné od roku 1724. Názov klenotnica bol odvodený od pôvodného malachitového náteru jej klenby.