Polícia je vraj na horúcej stope novembrovej krádeže cenností nevyčísliteľnej hodnoty z drážďanského historického klenotníctva Grünes Gewölbe (Zelená klenba). Vyšetrovatelia natrafili na firmy, kde si údajne páchatelia nechali zmeniť vzhľad auta, ktorým z miesta činu ušli! Podľa denníka Sächsische Zeitung to vyhlásil hovorca saskej prokuratúry.

Do klenotnice sa v noci na 25. novembra 2019 vlámali zamrežovaným oknom dvaja zlodeji. Do vitríny s najcennejšími exponátmi urobili sekerou tri diery a ukradli asi 20 barokových šperkov. Na dolapenie páchateľov bola vypísaná odmena 500.000 euro.

Polícia a prokuratúra predpokladajú, že na čine sa podieľalo najmenej sedem osôb. Dlho sa zdalo, že vyšetrovatelia sa dostali do slepej uličky. Mali síce policajný portrét jedného z páchateľov, ale inak tápali.

Ak budú chcieť zlodeji šperky z lúpeže speňažiť, drahé kovy pretavia a diamanty prebrúsia

V stredu ale polícia v Berlíne podnikla razie vo firmách, ktoré polepujú autá fóliami. Strojcovia krádeže si tu mali nechať pozmeniť vzhľad vozidla, ktorý pri úteku použili a zapálili. Majiteľov firiem nepovažujú policajti za podozrivých, ale za svedkov, pretože podľa nich o plánoch páchateľov nevedeli.

Na začiatku septembra sa potom policajti tiež sústredili na istú berlínsku internetovú kaviareň – jej zamestnanec mal organizátorom krádeže poskytnúť SIM karty registrované na fiktívne osoby.

Lúpež storočia: Expolicajt pôjde do väzenia na 20 rokov

Osud lupu je stále nejasný a kvôli nepredajnosť šperkov sa mnohí odborníci obávajú, že páchatelia drahokamy vytrhajú a drahé kovy roztaví, aby predmety mohli rozpredať (alebo už tak dokonca urobili). Klenotnica Grünes Gewölbe ležiaca v samom srdci historického drážďanského Starého mesta patrí k najväčším v Európe a slúži na uchovávanie cenných historických zbierok Saska z obdobia od renesancie až po klasicizmus. Vznikla v 16. storočí a verejnosti sú jej zbierky prístupné od roku 1724. Názov klenotnice (Zelená) bol odvodený od pôvodného malachitového náteru jej klenby.