Prepadli vozidlo bezpečnostnej služby, ukradli 77 miliónov českých korún. V kauze jednej z najväčších lúpeží v histórii Česka je definitívne jasno o treste pre štvoricu páchateľov. Najvyšší súd potvrdil hlave gangu a bývalému policajtovi Romanovi Dolíhalovi 20 rokov väzenia.

Jaroslav Havlík strávi za mrežami najbližších 11 rokov. Ďalšie dvaja komplici sa na Najvyšší súd s dovolaním neobrátili, už skôr dostali 10 rokov, respektíve podmienku.

Najvyšší súd potvrdil, že predchádzajúce súdy neskrátil obžalovaných na ich právach. „Z hľadiska rozhodnutia o podaných dovolaniach je podstatné to, že obidva súdy jasne, zrozumiteľne, prehľadne, overiteľne a najmä logicky vysvetlili svoje hodnotiace úvahy, nedopustili sa žiadnej deformácie dôkazov a ani inak nevybočili z medzí voľného hodnotenia dôkazov,“ stojí v rozhodnutí Najvyššieho súdu. Dolíhal s Havlíkom majú ešte jednu možnosť, ako dlhoročné väzenie odvrátiť – podať ústavnú sťažnosť.

Komplica z auta zavraždili

Lúpežné prepadnutie sa odohralo v auguste 2006 v serpentínach medzi Slavkovom a Rousínovom. Traja maskovaní muži prepadli vozidlo bezpečnostnej služby a ukradli 77 miliónov korún. Pri akcii mali k dispozícii pištole a maketu bazuky. Bývalí policajti väčšinu peňazí investovali do nehnuteľností a rozpožičiavali známym.
Vo vozidla agentúry prevážajúci peniaze mali komplica, s ktorým sa neskôr kvôli podielu z lúpeže rozhádali. Roman Dolíhal o štyri roky neskôr veliteľa vozidla zavraždil. Telo objavila polícia na skládke u Drásov.

Brat čoby korunný svedok

Vedľa Romana Dolíhala, ktorý bol hlavou gangu, sa prepadnutia zúčastnil aj jeho brat Antonín. Ten od začiatku spolupracoval s vyšetrovateľmi a proti bratovi vypovedal. Vyviazol s miernejším trestom, odsedí si len 10 rokov. Jiří Bartoň, ktorý pomáhal odpratávať telo zavraždeného veliteľa vozidla, dostal na Krajskom súde v Brne 2,5 roka väzenia s podmienečným odkladom na štyri roky.