Krimi na víkend: Bart Caritativo, 1906-1958

1433

Mnohí zámožní obyvatelia Kalifornie si v polovici minulého storočia zvykli najímať sluhov z Filipín. Jedným z nich sa stal aj istý Bart Caritativo, ktorý slúžil v dome bohatého obchodníka v Stinson Beach, honosnom predmestí na severe San Franciska.

Počas svojho pobytu v Stinson Beach sa Caritativo zblížil s rodinou, ktorá bývala v susednom dome. Najmä domáca pani, istá Camille Malmgrenová, si Barta obľúbila a ten si zrejme od priateľského vzťahu tajne sľuboval aj čosi viac. Po tom, čo Camille ovdovela, sa jej začal otvorene dvoriť, čo však ona striktne odmietla a trvala iba na priateľskom vzťahu. Po niekoľkých rokoch samoty sa znovu vydala za Angličana menom Joseph Banks a prijala jeho meno. Veľmi rýchlo sa však ukázalo, že Banks je notorický alkoholik a Camille ho niekoľkokrát donútila nastúpiť na odvykaciu kúru.

Nepomohlo to však, a tak sa Camille rozhodla, že na dlhší čas odcestuje do Európy. Krátko pred odchodom sa u nich v dome zastavila jej známa, ktorej sa naskytol hrozný obraz. Pani Banksová ležala mŕtva v spálni s rozťatou hlavou, v obývačke sedel uprostred porozhadzovaných prázdnych fliaš od alkoholu mŕtvy Joseph Banks s veľkým kuchynským nožom, vrazeným v žalúdku. Jeho rúčku držal v ruke. Polícia našla pri prehliadke domu list na rozlúčku, ktorým sa Banks priznával k vražde i samovražde. Neskôr objavila i poslednú vôľu pani Banksovej, v ktorej celý svoj majetok prekvapujúco odkazuje Caritativovi.

New York: Na Long Islande našli už telá ôsmich obetí možného sériového vraha

Ten sa však okamžite stal prvým podozrivým, pretože v oboch listoch sa našli mnohé pravopisné chyby, ktorých by sa Banksovci nemohli dopustiť. Súdny expert porovnával písmo podozrivého s listami a dospel k záveru, že ich písala jedna a tá istá osoba. Caritativa na základe týchto dôkazov zatkli a obžalovali z dvojnásobnej vraždy. Ďalší súdny znalec dokázal, že Joseph Banks bol v čase svojej smrti tak opitý, že nebol schopný vykonať vraždu manželky ani otočiť zbraň proti sebe.

Pulp Fiction alebo Historky zo slovenského podsvetia (1)

Caritativo mal navyše jasný motív, prečo zavraždil oboch manželov – Banksa nenávidel, pretože mu znemožnil dostať sa bližšie k pani Camille a k jej majetku, a svoj hnev nakoniec otočil aj proti nešťastnej žene, ktorá ho neustále odmietala. Caritativo sa nakoniec usvedčil sám, keď nespokojný so svojimi obhajcami im napísal list, v ktorom ich zbavil zastupovania v tomto prípade. V liste boli takmer rovnaké pravopisné chyby, ako vo fingovanom liste na rozlúčku a poslednej vôli, ktoré sa našli v dome Banksovcov…
Barta Caritativa súd nakoniec uznal vinným v plnom rozsahu obžaloby a odsúdil ho na trest smrti, ktorý vykonali 28.októbra 1958 vo väznici v San Quentine.

(lm)