Bývalý mocný nemecko-kolumbijský mafián Carlos Lehder (70) bol v júni prepustený z väzenia v USA a odovzdaný nemeckým úradom. Vo väzení bol od roku 1987 a krátko po prepustení nasadol do lietadla smer Európa. Jeho život bol plný zločinu, luxusu a excentrických vrtochov, umierať bude ako pacient s rakovinou, v starostlivosti nemeckej charity.

Lehder býval jedným z najobávanejších šéfov latinskoamerického drogového podsvetia. S neslávne známym priekupníkom drog a zločincom Pablom Escobarom spoluzaložili medellínsky kartel. Ten mal údajne na svedomí až 80 percent kokaínu, ktorý sa objavil v Spojených štátoch počas 70. a 80. rokov.

Carlos Lehder pred 33 rokmi a teraz

Využívali k pašovaniu drog súkromný ostrov na Bahamách vzdialený 340 kilometrov od pobrežia Floridy. Podľa serveru BBC to bol práve Escobar, ktorý parťáka nakoniec zradil a vydal do rúk spravodlivosti.

Využívali k pašovaniu drog súkromný ostrov na Bahamách

Carlos Lehder si ale tiež nebral servítky. Keď ho v roku 1987 zadržali v Kolumbii a v USA odsúdili na doživotie a 135 rokov väzenia navrch, udal tiež pár svojich známych. Ako odmenu za spoluprácu s vyšetrovateľmi dostal významné zníženie trestu. A vďaka tomu sa dostal na slobodu už v roku 2020. Zamieril si to hneď do pôvodnej vlasti svojho otca, do Nemecka.

V Nemecku Lehder ešte nikdy nebol, narodil sa a vyrástol v Kolumbii, kde sa jeho otec usadil, ale skrze otca sa dostal k nemeckému občianstvu. Ako oznámili nemecké úrady, proti dnes už starému pánovi nebudú v krajine podnikajú žiadne právne kroky.

Pablo Escobar nebol jediný! Pozrite sa na ďalších úspešných drogových dílerov, ktorí zarobili miliardy.

Mafián sa tak chystá v Európe stráviť pokojnú starobu. Tá možno ale nakoniec nebude ani veľmi dlhá. Jeho dcéra Monica totiž pre kolumbijský časopis Semana povedala, že otec trpí rakovinou. Väzenie tak rovno vymenil za opatrovateľský ústav. Podľa svojho právnika sa do Latinskej Ameriky už nevráti, aj keď v Európe nikoho nepozná a nemá tu ani žiadnych príbuzných.

Dcéra Monika ďalej uviedla, že Lehder do Nemecka letel bežnou linkou z New Yorku do Frankfurtu. „Nevideli sme sa 17 rokov. Upokojilo ma vedomie, že sa mu darí dobre, aj napriek chorobe, ktorou trpí,“ vyjadrila sa dcéra. Krv nie je voda, a Monika tak v starom mafiánovi stále vidí skôr svojho otca než zločinca, ktorý si za spáchané zlo nezaslúži nič než zavrhnutia.

5 vecí, ktoré ste o kokaínovom kráľovi Escobarovi zaručene nevedeli