John King, rasista , ktorý uvláčil černocha k smrti

1414

Prvé stopy sa začínajú na ceste uprostred jedľového lesa. Sú to hnedasté škvrny – zaschnutá krv, ktorú vyšetrovatelia označili červenými kruhmi. O päťsto metrov sa táto cesta napája na asfaltku. Aj na nej sa tiahne rad rovnakých škvŕn – spočiatku na pravej strane, potom na ľavej a opäť na pravej.

O kúsok ďalej je kruh s označením „kľúče“. Na 2. kilometri je pri kruhu slovo „zuby“. Po päťsto metroch sa cesta prudko stáča doľava. Uprostred zákruty, pri múriku, ktorý ju lemuje, je napísané slovo „hlava“. Presne na tomto mieste sa 7. júna 1998 skončil život Jamesa Byrda.

 Traja vrahovia sa chválili svojím  činom 

Jamesa Byrda, ktorý mal okolo členkov priviazanú reťaz, upevnenú na zadnom nárazníku dodávky, vliekli asi tri kilometre po zemi. Jeho hlava, údy a zuby boli roztrúsené po celej ceste jeho utrpenia. Zvyšný trup „vystavili“ jeho katani pri vchode malého cintorína v texaskom mestečku Jasper, kde sú pochovaní černosi. James Byrd bol totiž černoch.

Nálezom trupu Jamesa Byrda sa začalo policajné vyšetrovanie. Stačilo niekoľko hodín, aby vyšetrovatelia zistili, že v noci 7. júna 1998, okolo 2.30 ráno, Byrd išiel pokojne domov, keď pri ňom zastavila dodávka, v ktorej sedeli traja belosi.

Ponúkli mu, že ho odvezú domov. Byrd nasadol, čo bol začiatok jeho konca. Muži ho zaviezli do lesa, zbili ho a potom ho priviazali k autu a uvláčili k smrti. Ako je vidno na policajnom videozázname, jeho hlava sa našla na okraji cesty neďaleko ľavej ruky.

Vrahovia po svojom čine odvliekli torzo tela ku vchodu do cintorína. Potom sa pokojne vrátili domov. Na druhý deň sa v bistrách vystatovali svojím činom: „Urobili“ sme černocha.

Ráno 9. júna polícia zatkla Shawna Berryho, Johna Kinga a Lawrencea Brewera. Všetci traja boli známi ako členovia rôznych rasistických skupín.

 Tu vládne  Ku Klux Klan 

Proces sa začal 22. februára 1999. Porotu tvorilo jedenásť belochov a černoch. Dá sa povedať, že John King, prvý z trojice obžalovaných, postavených pred súd, neriskoval veľa. V Jaspere, kde vládne obávaný Ku Klux Klan, je lynčovanie černochov čosi ako miestna špecialita.

Porota si najprv pozrela videozáznam a potom jej predložili desať fotografií Jamesa Byrda, ktoré urobil súdny lekár.

 „James Byrd  nezomrel ihneď“ 

„Nie je ľahké hľadieť na tieto fotografie,“ povedal generálny prokurátor porote, „ale musíte to urobiť, aby sa naplnila spravodlivosť.“
Potom si členovia poroty vypočuli výpoveď Dr. Browna, súdneho lekára. „Som si istý, že James Byrd nezomrel ihneď. Dokonca sa domnievam, že bol dlho pri vedomí a zo všetkých síl sa pokúšal zmierniť bolesť.“

„Podľa čoho tak usudzujete?“ spýtal sa prokurátor.
„Určite ste všetci spadli na asfalt,“ obrátil sa lekár k porote. „V takom prípade vystierate ruky, aby ste stlmili pád. Spôsobuje to však veľmi bolestivé popáleniny. Také popáleniny som našiel po celom tele obete. Dokazuje to, že Byrd sa obracal a niekoľkokrát zmenil polohu, lebo sa pokúšal zmierniť bolesť. Kým mu hlava nenarazila na betónový múrik, čím sa mu doslova odtrhla od tela. Nedokážem však povedať, či bol v tej chvíli pri vedomí.“

Dr. Brown sa odmlčal. V súdnej sieni manželka Jamesa Byrda stisla ruku svojej dcéry, oblečenej v uniforme americkej armády.

John King, ktorý sedel oproti lekára, mal lakte opreté o stôl, bradu položenú na rukách a ani nesklopil zrak. Svoj čin totiž vôbec neľutoval. Vo väzení poslal list svojmu komplicovi Brewerovi: „Aj keď dostaneme trest smrti, budeme na to hrdí, pretože sa dostaneme do dejín.“ Na koniec listu pripojil: „S úctou a cťou, môj árijský brat. Sieg Heil!“

Štvrtok 25. februára 1999. Posledný deň procesu. Štátny prokurátor pripomenul osobnosť Jamesa Byrda, ktorý po sebe zanechal tri deti.

„Bol to umelec, mal rád hudbu a hral na trúbku. Zavraždili ho pre nič za nič. Len pre jeho farbu kože.“

Odváži sa porota po prvý raz v dejinách Texasu odsúdiť belocha za vraždu černocha? Obhajca Johna Kinga ospravedlňuje čin svojho klienta a argumentuje práve touto tradíciou.

 Porota sa nedala  fotografovať 

„John King nemá rád černochov, to je pravda. Vychovali ho v tejto tradícii.“

Po vyše dvojhodinovej porade bola porota pripravená vyniesť rozsudok.
Na otázku „Mal John King úmysel zabiť Jamesa Byrda? „ odpovedali „Áno“.
Na otázku „Je John King nebezpečný pre spoločnosť?„ odpovedali „Áno“.
Na otázku „Má John King poľahčujúce okolnosti?“ odpovedali „Nie“.
Johna Kinga odsúdili na smrť. Prvý beloch v Jasperi bol potrestaný za vraždu černocha! Na konci procesu sa však členovia poroty odmietli dať fotografovať a filmovať. Báli sa pomsty Ku Klux Klanu.

Pch