V uličke sa vynorila postava, kolega zaujal pozíciu, nasledoval výbuch a potom už len tma. Tak zrejme vyzerali posledné okamihy troch českých vojakov, ktorí v nedeľu padli v Afganistane. Osudným sa im stal terén a zrejme aj to, že už nestihli zakľaknúť …

Malo sa jednať o bežnú patrolu v meste Čárikáru asi osem kilometrov vzdialeného od vojenskej základne Bagram, kde rotný Martin Marcin († 36) aj desiatnici Kamil Beneš († 28) a Patrik Štěpánek († 25) slúžili.

Kritického dňa vyrazili na hliadku ešte s dvoma afganskými vojakmi a jedným Američanom. Aby mohli preskúmať úzku ulicu, vystúpili vojaci so zbraňami z auta a práve to sa im stalo osudným. Prvý išiel Afganec, po ňom traja Česi. A chrbát im kryli ďalší Afganec a Američan.

 Nemali  šancu? 

Naproti patrole vyšiel Talibánec, ktorý mal podľa americkej tlače 18 rokov, a odpálil sa. Afganský vojak zakľakol, čo mu zrejme zachránilo život, traja Česi ale zareagovať nestihli. Tlaková vlna, ktorá ich zasiahla, bola podľa svedkov tak silná, že búrala okolité steny v uličke.

Na miesto tragédie vyrazili štyri vrtuľníky, dva záchranárske a dva na zaistenie bezpečnosti. Martin, Kamil a Patrik zomreli na mieste, zvyšných troch vojakov s ťažkými zraneniami sa okamžite ujali zdravotníci.

Čestná stráž

 Všetko natáčal  dron 

Zábery zo samovražedného útoku zachytilo na kameru bezpilotné lietadlo Scaneagle, ako prezradil generálmajor Jiří Verner (56). „Máme zvukové záznamy, máme videozáznamy aj výpovede od svedkov,“ povedal.
Vojaci vždy používajú na prieskum vzdušné prostriedky, preto je útok natočený. „Chybu neurobili, som presvedčený na základe súčasných poznatkov, že v danej situácii bohužiaľ nebolo vyhnutia,“ povedal Verner v ČT.