Alasdair Clift z grófstva Merseyside prostredníctvom jazdy vo spletitom londýnskom metre vyberal peniaze pre charitu Bloodwise. Rozhodol sa tak po smrti svojho 17-ročného brata Adama, ktorý podľahol lymfómu (zhubný nádor lymfatických uzlín alebo lymfatického tkaniva, pozn. Red.).

Smelé dobrodružstvo Alasdaira začalo v pondelok o piatej ráno v stanici Chesham, skončilo až v utorok skoro ráno na zastávke, ktorá cestujúcich dopravuje k piatemu terminálu na letisku Heathrow. Na jeho internetovú zbierku mu počas jazdy a bezprostredne po nej doputovalo 24 tisíc libier (29 tisíc eur).

Do cieľovej stanice dorazil po takmer dvadsiatich hodinách v metre, píše server The Guardian. Po väčšinu cesty ho sprevádzal jeho otec Richard. V cieli sa im dostalo potlesku príbuzných, ale aj pracovníkov londýnskeho metra a policajtov. Alasdair sa podľa svojich slov cítil „unavený, ale pyšný a šťastný“.

„Toto som chcel urobiť už dlho. V roku 2013 môjmu bratovi diagnostikovali lymfóm a nanešťastie aj cez niekoľko kôl chemoterapií a ožarovania tento rok v marci zomrel. Urobil som to preto, aby ostatní ľudia mali väčšiu šancu na prežitie,“ povedal v cieli svojej cesty novinárom.

Jeho otec si pochvaľoval podporu spolucestujúcich aj pracovníkov metra. Alasdair sa podľa neho mohol cítiť ako celebrita. Niektorí ľudia mu dokonca venovali peniaze priamo na ulici.

Chlapec si navyše prvé dve jazdy užil priamo v kabíne vodiča. Za svoj obdivuhodný výkon prevzal v cieli certifikát od riaditeľa londýnskeho metra Marka Wilda. „Sme pyšní na to, ako všetko dokázal sám zorganizovať. My sme s tým v podstate nemali nič spoločné,“ pochválil Alasdaira jeho otec.