Málo predchádzajúcich sexuálnych partnerov je lepšia možnosť než žiadny takýto. Avšak ich príliš dlhý zoznam je oveľa horší. Vedci skúmali, ako bohatá partnerova sexuálna minulosť je pre zoznámenie sa „ideálna“. Pre krátkodobý vzťah sú to tri ex-partneri, pre vzťah s ambíciou dlhodobého dva. A platí to pre ženy aj mužov.
sex muz    Výskumu sa chopili odborníci z univerzít vo Veľkej Británii a Malajzii a zistili ním, že ako muži, ženy pri hľadaní náprotivku volia zlatú strednú cestu. Nechcú ani neskúseného partnera, ale ani promiskuitného. Hľadanie „ideálneho“ počtu minulých sexuálnych vzťahov sa zastavilo na čísle dva a tri. Počet predchádzajúcich sexuálnych partnerov, ktorý definitívne odradí ženy, je šesť. U mužov naopak výrazne nemajú šancu ženy, ktorých posteľou prešlo jedenásť a viac mužov.

V jednom ohľade výsledky štúdie uverejnenej v magazíne Journal of Sex Research prekvapili. Na kľúčových počtoch sa zhodli ženy aj muži. Štúdia teda poprela, že by stále existoval tradičný dvojaký meter, že by spoločnosť viac tolerovala promiskuitu u mužov. „Nechuť vstúpiť do dlhodobého zväzku s niekým, ktorého sexuálna história je príliš dlhá, dali najavo obe pohlavia,“ uviedol Steve Stuart-Wiliams, ktorý štúdiu viedol.

Napriek tomu však existenciu rodových rozdielov štúdie zistila. Muži tak napríklad boli ochotnejší ako ženy akceptovať partnerku, ktorá mala málo sexuálnych skúseností, či bola priamo panna. Ženy sa mužom, ktorých sexuálne história sa obmedzovala len na jednu alebo žiadnu partnerku, vyhýbali silnejšie.

Podobne boli muži, pokiaľ išlo o krátkodobý vzťah, ochotnejší tolerovať ženu, ktorej zoznam predchádzajúcich sexuálnych partnerov bol naopak dlhý. „V krátkodobom kontexte tak bol tradičný dvojaký meter v istom ohľade obrátený,“ uvádza sa v štúdii. Jej autori však zdôrazňujú, že ich zistenia nedosvedčujú tvrdenie štúdie z roku 1993, podľa ktorých si muži pre krátkodobý vzťah promiskuitných žien dokonca špeciálne cenia.

Server Vice v súvislosti s vydaním štúdie cituje sociálnu psychologičku z Kinseyho inštitútu Amandu Gesselmanovou, podľa ktorej vývoj ľudskej západnej kultúry otáča kormidlom. „Spoločnosť predchádzajúcich generácií sexuálneho správania, a predovšetkým predmanželský sex, stigmatizovala,“ zhŕňa Gesselmanová, „dnes ľudia očakávajú, že ich partneri a partnerky budú do vzťahu vchádzať so sexuálnou históriou. Sexuálne správanie sa už považuje za normu.“

    Dvojaký meter: existuje, alebo nie?

Tak celkom sa však kormidlo zrejme neotočilo. Na rozdiel od aktuálnej štúdie výskum z minulého ročníka magazínu Sexuality and Culture tvrdí, že dvojitý meter platí stále. Kým totiž podľa neho ženy dokážu predlhú mužovu sexuálnu históriu prehliadnuť, ak dá najavo, že je skutočne minulosťou, muži s tým majú problém. Je im totiž zaťažko priznať ženám sexuálnu slobodu, aké požívajú oni.

Žena ako by preto bola na rozdiel od muža vo svojej sexuálnej histórii naveky zakliata. „Zdá sa, že sexistický diškurz činní ženy, ale nie muži, permanentne zodpovedné za ich minulé sexuálne rozhodnutia,“ cituje server Vice autora výskumu Daniela Jonesa.