Britskú spisovateľku J. K. Rowlingovú popudila fráza „ľudia, ktorí menštruujú“ a rozhodla sa napísať svoj názor. Fanúšikovia na internete ju začali kritizovať za údajnú transfóbiu. Rowlingová sa už niekoľkokrát dostala kvôli svojim názorom do roztržiek s internetovou komunitou.

„Ľudia, ktorí majú menštruáciu. Prisahala by som, že sa im nejako hovorí. Niekto mi s tým pomôžte. Žany? Žumy? Žemuži? Okomentovala spisovateľka názorový článok na webe Devex.com.

Spisovateľke, ktorá sa často zastáva rôznych sexuálnych menšín, prekvapivo vadila rodovo neutrálna veta, ktorá je navyše v samotnom článku ďalej vysvetlená: „Cez 1,8 miliardy žien, transsexuálnych mužov a nonbinárních jedincov po celom svete zažíva menštruácie. Pandémia na tom nič nezmenila.“

Fanúšikovia a rôzne organizácie spisovateľke dali na sociálnych sieťach rýchlo najavo svoj názor. „J. K. Rowlingová sa stále stotožňuje s ideológiou, ktorá zámerne skresľuje fakty o rodovej identite a transsexuálnych jedincoch. V roku 2020 pre to neexistuje žiadna výhovorka,“ napísala na svoj Twitter americká nezisková organizácia GLAAD zaoberajúca sa reprezentáciou sexuálnych menšín.

Transsexuálna televízna kritička Emily VanDerWerffová napísala: „Ak to znamená vojnu medzi Rowlingovou a všetkými transsexuálmi na celom svete, tak myslím, že sme to vyhrali.“

Transsexuálna modelka Munroe Belgdorfová

„Táto doba je ťažká aj bez teba, bohatej bielej ženskej, ktorá na Twitter dáva transfóbne príspevky. Transsexuáli o tvoje blbosti vážne nestoja. Dopraj nám láskavosť a zmĺkni. Tvrdiť, že si sklamanie, by zďaleka nevystihovalo naše pocity,“ nešetrí kritikou transsexuálna modelka Munroe Belgdorfová.

„Ak pohlavie neexistuje, tak neexistuje ani nič ako príťažlivosť medzi pohlaviami. Ak pohlavie neexistuje, tak je každodenná realita žien vymazaná. Poznám a vážim si transsexuálov, ale vymazať myšlienku rozdielnych pohlaví nás zbavuje možnosťou zmysluplne hovoriť o ich životoch. Hovoriť pravdu neznamená nenávidieť,“ odpovedala Rowlingová.

Thajské aerolínie prijímajú transsexuálov za letušky a stevardov

Britská spisovateľka má na sociálnej sieti Twitter 14,5 milióna sledujúcich. Vlani v decembri sa na rovnakej platforme zastala britskej vedkyne Maymi Forstaterovej. Tá tvrdila, že transsexuálne ženy nemôžu úplne zmeniť svoje biologické pohlavie a stálo ju to kariéru. V roku 2018 Rowlingová zasa kladne reagovala na twitterovom príspevku o tom, že transsexuálne ženy sú skrátka len „muži v šatách“.

Chcú ma len na jednu noc, pretože som bývala mužom, hovorí transsexuálka