Marián Varga zomrel. Patril medzi našich najlepších hudobníkov

3571

Hudobník a skladateľ Marián Varga je jeden z najuznávanejších hudobníkov česko-slovenskej histórie zomrel v stredu poobede vo veku 70 rokov. informoval o tom Denník N. So zákernou chorobou bojoval už dlhšie, ešte v apríli na počesť jeho okrúhlych narodenín vystúpil aspoň na jednu skladbu, aj keď na vozíčku. V júli ešte prišiel na festival Pohoda, ale už iba do hľadiska.

Pre zdravotné problémy už dlhší čas nevystupoval, no z verejného života sa nestiahol úplne. Napríklad na aprílovom koncerte „Marián Varga 70“, kde špička slovenskej hudobnej scény hrala jeho skladby, sedel v prvom rade – s typickou cigarou v ústach.

Marián Varga sa stal známym ako člen kapely Prúdy. Neskôr z nej odišiel a založil artrockovú skupinu Collegium Musicum.
V roku 2015 mu prezident Andrej Kiska udelil Pribinov kríž II. triedy.
„Je to veľmi čerstvé, Marián bol bojovník, nečakali sme to,“ povedala Vachová. Koncert k jubileu sa konal tento rok v apríli, gratulovať prišli kolegovia ako Fedor Frešo, Martin Valihora, Pavol Hammel alebo Miro Žbirka.
„Bolo to jeho vôbec posledné vystúpenie, aj keď ho absolvoval na vozíku a s hadičkami v nose. Ale bol šťastný a mal z toho veľkú radosť,“ dodáva Vachová.
„Hoci som vedel, že je Marián vážne chorý, tá správa ma prekvapila a zasiahla,“ hovorí Miro Žbirka. “ Naposledy sme sa videli tento rok v apríli a zahrali si s kapelou Collegium Musicum jeho Pieseň z kolovrátku, ktorú sme spolu nacvičovali, keď som bol ešte chlapec a uvažovalo sa o mojom členstve v jeho skupine,“ dodáva s tým, že vtedy si s Vargom prežil pár chvíľ, ktoré si pamätá celý život. „Podobne ako rady, ktoré mi dal. Bude nám všetkým chýbať, ale našťastie nám tu zostala jeho hudba,“ dodáva Žbirka.
Marián Varga patril k najvýznamnejším osobám slovenskej, respektíve československej hudobnej scény. Študoval na konzervatóriu, neskôr nastúpil do rockovej kapely Prúdy Pavla Hammela a podieľal sa na jej zásadnej doske Zvoňte, zvonky z roku 1969.


V tom istom roku založil svoju skupinu Collegium Musicum, ktorá v Československu patrila k priekopníkom Art rocku. Popularitu si získala vlastne napriek tomu, že väčšinu jej repertoáru tvorili inštrumentálky, vrátane interpretáciou vážnej hudby.

Album Konvergencie z roku 1971 patrí k najlepším doskám československej populárnej hudby a bolo úspešné aj komerčne. Ako v sedemdesiatych rokoch, tak po prevrate sa dočkalo niekoľkých reedícií.


Povedať, či bude Collegium Musicum pokračovať aj bez svojho kľúčového člena, je vraj ešte predčasné. „Neviem si predstaviť, že by to bez Mariána šlo. Hovorí sa, že každý sme nahraditeľný, ale v jeho prípade to jednoducho neplatí, tvrdí Jana Vachová