Masové vraždenie na Novom Zélande. Za 17 minút 49 mŕtvych

1673

Šokovaní užívatelia facebooku mohli sa v piatok prizerať krvavému útoku šialeného strelca na novozélandské mešity. Vrah Brenton Tarrant zanechal 94stránkový manifest, v ktorom uvádza dôvody, prečo sa odhodlal k brutálnemu činu. Polícia oznámila, že v súvislosti so streľbou zatkla 4 ľudí.

Video, ktoré sa lavínovito šíria po internete a po sociálnych sieťach, zachytáva príchod po zuby ozbrojeného vraha na miesto masakry a tiež samotnú streľbu. Zabijak v pokoji zaparkuje pred mešitou, hrá mu k tomu Juhoslovanská ľudová hudba. Ignoruje dvojicu, na ktorú narazí pri vstupe do areálu. Namiesto toho zamieri rovno do budovy, vyzbrojený puškou s krátkou hlavňou a poloautomatickou vojenskou útočnou puškou.

Prvú obeť zasiahne priamo pri vstupe. Keď dôjde zásobník v prvej zbrani, siahne po ďalšom zásobníku. Pokračuje do chodby, kde pred ním v panike uteká ďalší muž. Akonáhle vyprázdni zásobník, odhodí zbraň a pokračuje do centrálnej miestnosti, vyzbrojený už iba útočnou puškou. Strieľa napravo naľavo.

Šokujúci záznam pokračuje vo chvíli, keď sa jeden z mužov pokúsi prebehnúť okolo vraha, ktorý práve mení zásobník. Ten ho skolí niekoľkými ranami z bezprostrednej blízkosti. Strieľa tiež na mŕtve telá, aby sa ubezpečil, že následky jeho vyčíňanie budú čo najhoršie. Potom zadýchaný vyjde von.

Jeden z páchateľov vyhlásil, že ho k činu inšpiroval masový vrah Anders Breivik

V streľbe pokračuje tiež na chodníku pred mešitou. Hľadá ľudí, ktorí z komplexu unikli a pokúša sa ich zasiahnuť. Konečne nasadne do auta. Odchádza z miesta útoku, ďalej však strieľa na auta cez čelné sklo. Prejde k ďalšiemu komplexu a strieľa po ľuďoch pred mešitou.

Iný kraj, iný mrav. Amerika svojho Breivika popravia, ten nórsky si diktuje podmienky

Na internete koluje 94stránkový manifest, ktorý obsahuje informácie k údajným motívom krvavého útoku. Vrah ho uvádza básňou britského autora Dylana Thomasa.

Breivik si chcel z väzenia založiť fašistickú stranu, úrady povedali nie

Pri streľbe v mešitách v novozélandskom meste Christchurch zomrelo v piatok najmenej 49 ľudí, potvrdil to policajný komisár Mike Bush. Miestna polícia zadržala troch mužov a jednu ženu, jeden z páchateľov vyhlásil, že ho k činu inšpiroval masový vrah Anders Breivik. Podľa policajtov išlo zrejme o dobre organizovanú akciu a zadržaní mali v autách pripravené výbušniny.

Nórsko: Policajný šéf sa vzdal funkcie po zverejnení správy o prípade Breivik