V Spojených štátoch bol vynesený rozsudok smrti nad Dylannom Roofom, prezývaným americký Breivik. Dvadsaťdvaročný neonacista rovnako ako jeho nórsky náprotivok spáchal rasovo motivovanú masovú vraždu, keď zastrelil 8 ľudí v černošskom kostole. Kým skutočný Breivik si v luxusnom väzení diktuje podmienky svojho komfortného pobytu, Roof bude v skromnej ​​cele čakať na popravu.

V americkej Južnej Karolíne došlo k vyneseniu rozsudku v ostro sledovanom prípade dvadsaťdvaročného Dylanna Roofa. Ten v júni 2015 v černošskom kostole v meste Charleston zastrelil deväť ľudí, ktorí sa zúčastnili bohoslužby. Teraz si za rasovo motivovanú masovú vraždu vypočul Roof nemilosrdný verdikt trestu smrti.

Roof je často prirovnávaný k nórskemu masovému vrahovi Andersovi Breivikovi, ktorý v roku 2011 zavraždil 77 ľudí, z toho značnú časť detí. Rovnako ako on sa ani Roof netají tým, že je neonacista, vyznáva nadradenosť bielej rasy a vraždil černochmi kvôli tomu, že ich považuje za úplne menejcenné.Ako Breivik tak Roof pred činom spisovali rôzne manifesty, kde prezentovali svoje zvrátené názory.

Ani jeden z rasistických vrahov pred súdom svojho činu neľutoval. Roof počas procesu väčšinu času buď pozeral do prázdna alebo vyplazoval na sudcu jazyk. Na svoju obhajobu vyhlásil, že by vraždu spáchal znova, pretože je to jeho povinnosť ako obranca rasovej čistoty a ľutuje len toho, že černochov nezastrelil viac.Porota Roofa uznala jednomyseľne vinným z celkom 33 federálnych zločinov a sudca Richard Gergel mu za to udelil najtvrdší možný trest smrti. V Južnej Karolíne sa pritom jedná o celkom výnimočný prostriedok potrestanie tých najtvrdších zločinov. Od roku 1976, kedy bol hrdelný trest obnovený, bolo vykonané len 43 popráv.

Prístup k mladým psychopatom, ktorí neváhali v mene svojho vzoru Adolfa Hitlera vraždiť, je ale v oboch krajinách diametrálne odlišný. Kým Roof bude v malej cele s najprísnejším režimom čakať na popravu smrtiacou injekciou alebo na elektrickom kresle, Breivik si užíva trojizbovú celu s telocvičňou a pracovňou a súdy musia vyhovovať jeho sťažnostiam na nedostatok komfortu a krátenie jeho ľudských práv.

Breivikove obete