Mať zbraň, použil by som ju, hovorí muž, ktorého bolestí zbavila až marihuana

949

Pred časom sa však jeho život zásadne zmenil. Problémy s platničkou ho upútali na lôžko, lieky nepomáhali, a tak skúsil marihuanu. Odvtedy užíva len ju.

Akokoľvek to znie optimisticky, nebola pre neho cesta k úľave jednoduchá. „Keby som mal zbraň, použil by som ju,“ opisuje Ronald svoje utrpenie, keď z neho silné medikamenty proti bolesti doslova urobili žijúci mŕtvolu. Aj napriek vysokej dávke liekov sa totiž bolestí nemohol zbaviť. Navyše začal trpieť nechutenstvom, začal ubúdať na váhe. To v dôsledku liečby morfínom.

Potom mu známy priniesol marihuanu s tým, nech ju vyskúša. Horšie už mu beztak byť nemôže. Okamžite po tom, čo si ju vzal, bolesť zmizla a začal sa mu vracať cit do nôh.

Ronald je opatrný človek, ktorý má rád veci pod kontrolou. Vykonal preto pokus. Zašiel do coffee shopu, kde je marihuana k dostaniu, a ešte raz ju vyskúšal. Bolo rozhodnuté. „Najskôr som ale naštudoval dostupnú literatúru,“ vysvetľuje vo svojom jednoizbovom štúdiu. Takto vyzbrojený zašiel za svojím lekárom pre predpis na marihuanu z lekárne. A čakal ho šok. Hoci ju už desať rokov smejú lekári predpisovať, odmietol mu ju vydať. Vraj by sa stal závislým. Namiesto toho dostal ponuku na ďalšie medikamenty, prípadne operáciu.

Z návštevy bol veľmi rozladený, ale nevzdal sa. Obvolal rehabilitačné špecialistov aj adiktology s jednoznačnou otázkou, koľko registrujú závislých pacientov. Vždy sa dozvedel, že žiadneho. Podobné odpovede dostal aj od vládnych úradníkov.

„Keď lekár videl, že som schopný sa s ním aj súdiť, predpis mi vydal,“ popisuje čiastkový úspech. Po pol roku ho však čakala ďalšia sprcha. „Oznámil mi, že je na čase marihuanu vysadiť,“ dodáva Ronald de Koning. Po piatich dňoch sa bolesti vrátili.

Našťastie už vedel, čo robiť. Zašiel na špecializované pracovisko, ktoré sa sústredí na práve jemu podobné prípady. Po sérii vyšetrení mu tu marihuanu opäť predpísali. Teraz ju užíva šesť mesiacov bez akýchkoľvek vedľajších príznakov.

Lepšie je alkoholikom
O tom, že by si marihuanu nechával predpisovať len tak „na užívanie“, nemôže byť reč. Z dvoch dôvodov. „Beriem štyrikrát denne 100 miligramov, to mi úplne stačí,“ opisuje svoju dávku. „V začiatkoch to bolo viac, ale postupne sa ustálila,“ dodáva. A to naozaj na „zhulenie sa“ nie je.

Druhý dôvod je cena. Roland má totiž smolu. Jeho poistenie totiž liečbu marihuanou nepokrýva. Mesačne za Bedrocan – ako znie obchodný názov konope- minie 70 eur, čo pri 640 eurách, ktoré každý mesiac poberá ako invalidný dôchodok, nie je veľa. „Keď ale odpočtu ostatné náklady, zostane mi na týždeň tak 20 až 30 eur,“ počíta Ronald.

Dôvod, prečo mu jeho lekár odmietol marihuanu predpísať, vidí v nedostatočnom následnom vzdelávani lekárov. „A ani všeobecnej mienky nie je v Holandsku marihuane tak naklonené, ako by si niekto mohol myslieť,“ hovorí Ronald a dodáva: „Aj tu je stále pre väčšinu ľudí prijateľnejšie, že je niekto alkoholik, než keď užíva marihuanu.“