Sony Zatiaľ neprejavila záujem piesne McCartneymu predať. Známy hudobník Má dôvod na obavy – v roku 2016 Veľmi podobný spor prehrala kapela Duran Duran.
Hey Jude, Yesterday a The Long and Winding Road – to je len malý zlomok hitov Beatles, Ktoré Paul McCartney napísal ako člen Beatles medzi rokmi 1962 1970.
beatles-2
McCartneyho právnici sa teraz odvolávajú na takzvaný 1976 Copyright Act, čo je zákon, ktorý hovorí, že práva na duševné vlastníctvo, ktoré vzniklo pred rokom 1978, pripadnú späť svojim tvorcom presne po uplynutí 56 rokov od prvého publikovania. Vzhľadom na to, že McCartney s Lennonom začali písať piesne v roku 1962, dátum vrátenia práv k niektorým piesňam späť McCartneymu pripadá na rok 2018, ďalšie budú nasledovať v najbližších rokoch. Žalobou firmy Sony sa chce bývalý člen Beatles súdne domôcť potvrdenie svojho vlastníckeho práva.

„Sony chová k Sire Paulovi McCartneymu ten najväčší rešpekt. Budovali sme s ním dlhý a obojstranne obohacujúce vzťah. Podaním žaloby sme zarmútení a veríme, že je to krok zbytočný a predčasný,“ povedal magazínu Rolling Stone tlačový hovorca firmy Sony. Firma Sony k piesňam získala práva cez Michaela Jacksona. Kráľ popu bol priateľom Paula McCartneyho, a keď McCartney s Lennonom predávali svoje piesne, tak od nich veľkú časť kúpil. Minulý rok spoločnosť Sony kúpila práva k piesňam z Jacksonovej pozostalosti. McCartney mal byť údajne úplne zdrvený, keď zistil, že mu práva k piesňam neodkázal vo svojej záveti Jackson späť.
V decembri 2016 podobný spor sa Sony prehrala kapela Duran Duran. Tá narazila na problém, keď ako britská kapela predala práva spoločnosti v Amerike. Súd určil, že v tomto prípade sa nedá podľa amerických zákonov na opätovné nadobudnutie práv postupovať, keď žalujúci nie sú občanmi USA. Dosť možno sa tak stane aj v McCartneyho prípadu, ktorý ale bude určite mediálne viac sledovaný, a tak budú obe strany postupovať obozretne. „Je viac než jasné, že americké zákony by mali platiť na všetky práva v danom regióne, bez ohľadu na to, akej národnosti sú autori,“ vyjadril sa k veci predseda British Academy of Songwriters, Composers and Authors Vick Bain.
Sir Paul McCartney sa narodil v roku 1942. Preslávil sa ako basgitarista a spevák skupiny Beatles. V roku 1997 bol pasovaný za rytiera. Všeobecne je McCartney vnímaný ako jeden z najvplyvnejších hudobníkov dvadsiateho storočia.