Mačka má dokonale vyvinutý čuch, disponuje až 200 miliónmi čuchových buniek, vďaka ktorým je v jedle vyberavejšie než ostatné zvieratá, pretože čuch je pre ňu najdôležitejším čidlom pri rozpoznávaní potravy.

Ale vyznať sa v mačacích chutiach? To býva často záhada.
Mačky potravu často iba očuchajú, a keď im nevonia, tak sa jej ani nedotknú. Ich čuch je tak dokonalý, že dokážu v jedle rozpoznať aj schovaný malý prášok zabalený napríklad v plátku šunky.
Na rozdiel od psov alebo ľudí, mačky nevedia rozoznávať sladké, pretože nedisponujú pohárikmi na sladké chute. Vďaka tomu veľa mačiek neholduje mlieku, to obsahuje mliečny cukor – laktózu. Rozpoznávajú iba slané, horké a kyslé chute.
Mačkám nechutí kyslá alebo horká potrava, preto napríklad často nezje dva dni starú šunku, ktorá je cítiť mierne kyslo či horko. Rovnako ako u psa by ste sa mali vyvarovať dávať mačke čokoládu, ktorá je pre nich vysoko toxická kvôli obsahu teobromínu.

macka-3

„Vzhľadom k jednoduchosti sú najbežnejším spôsobom, ako kŕmiť mačku, granulované krmivá či konzervy. V posledných rokoch tento typ stravy zaznamenal veľký kvalitatívny skok, takže nájdete na trhu krmivo, ktoré obsahujú vysoký podiel mäsa, neobsahujú obilniny a majú vyvážený pomer vitamínov a minerálov. Podiel bielkovín by mal byť vždy nad 30 percent. Vyberajte produkty, kde nie je vysoký obsah soli. Tá mačkám síce chutí, ale nerobí dobre ich močovému ústrojenstva,“ hovorí odborník na výživu psov a mačiek Martin Pučálka.
Ak máte domáce mačku bez prístupu na trávnik, je dobré zaobstarať si trávu do kvetináčov. Tá prispieva k správnemu tráveniu a navyše zabránite mačke okusovať ostatné kvety, ktoré by pre ňu mohli byť jedovaté. Asi najvhodnejšou voľbou je si domu zaobstarať šachor (Cyperus), ktorý mačky milujú.