Mimoriadna správa: Mohutná explózia pri slovenských hraniciach. Jeden mŕtvy a desiatky zranených po výbuchu plynu

861

Nebol za tým teroristický útok 

Explózia plynového terminálu vo východorakúskej obci Baumgarten an der March v blízkosti slovenských hraníc si dnes vyžiadala jedného mŕtveho a 18 zranených s ľahkými a stredne ťažkými zraneniami z toho jeden ťažko. Podľa agentúry APA o tom informovala hovorkyňa regionálneho Červeného kríža. Server oe24.at predtým s odvolaním sa na políciu písal o 60 zranených, spoločnosť Gas Connect o štyroch zranených a jednom nezvestnom. Na miesto sa zišlo niekoľko hasičských vozov, privolané boli sanitky a záchranárske vrtuľníky.

Explóziu bolo počuť aj vidieť až na Slovensko. Obrovské plamene je vidieť až do Devínskej Novej Vsi.

Výbuch otriasol zariadením neďaleko hraničnej rieky Moravy dnes ráno. O 8:45 došlo k explózii a požiaru, citovala agentúra DPA policajného hovorcu. Okolie je uzavreté. Podľa prevádzkovateľa zariadenia, spoločnosti Gas Connect, v areáli pracovalo zhruba 50 ľudí. Príčinou explózie bola pravdepodobne technická porucha.

„K explózii došlo dnes ráno v 8:45, následne vypukol požiar. Situácia je momentálne pod kontrolou hasičov,“ povedal agentúre AFP policajný hovorca Edmund Tragschitz. Na mieste zasahuje niekoľko požiarnych jednotiek, podľa doterajších správ prišiel o život jeden človek, ďalších 18 bolo zranených.

Zo vzduchu si obrázok o situácii urobila s pomocou vrtuľníka aj polícia, potvrdil regionálny policajný hovorca Heinz Holub. Najmenej jedného človeka s popáleninami už prepravil do viedenskej všeobecnej nemocnice vrtuľník záchrannej služby.

Požiar terminálu si vyžiadal uzavretie tranzitu plynu do Rakúska cez Slovensko. Na dodávky plynu do ČR havárie nebude mať vplyv.

Baumgartenský terminál je dôležitým uzlom pre distribúciu zemného plynu prichádzajúceho do Rakúska z Ruska a Nórska. S ročnou kapacitou 40 miliárd kubických metrov je toto zariadenie, uvedené do prevádzky v roku 1959, jedným z hlavných plynových stredísk strednej Európy, napísala agentúra AFP. Z 51 percent ho kontroluje rakúska energetická skupiny OMV.