Mrazené mačky a psy ako chuťovka v rýchlom občerstvení? Hygienička opísala, čo odhalili kontroly v susednom Česku

1619

Česi roky špekulujú, či sa niektoré pokrmy v rôznych bistrách a rýchlom občerstvení nevyrábajú z mäsa mačiek či psov. Hygienička a epidemiologička Zdeňka Jágrovho, ktorá v odbore pracuje vyše 40 rokov, tento obľúbený hoax vyvrátila. Žiadne takéto mäso kontroly v mrazničkách neodhalili. Hygienici ale opakovane objavujú iné „chuťovky“.

Hygienici pri kontrolách najrôznejších reštauračných a stravovacích prevádzok narazia na najrôznejšie „nechutnosti“. Ale večné fámy o zamrazených mačkách psoch sú vraj nepravdivé.

„Ja si taký prípad nepamätám, a to v hygienickej službe pracujem dosť dlho. V tých rôznych prevádzkach sa nájdu najrôznejšie veci, staré omáčky, prípravky na nakladanie mäsa, ktoré nespĺňajú požiadavku na dobu prípravy. Ale že by sa našli mačky, to nie,“ povedala v rozhovore Zdeňka Jágrovho z Hygienickej stanice hlavného mesta Prahy.

 Nelegálne bitúnok v  tržnici 

Taký prípad v posledných rokoch nezaznamenali ani inšpektori Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie (SZPI). „Na mačky alebo psy sme, čo si vybavujem, priamo nenarazili. Ale pri kontrolách sme mali rad závažných alebo smrteľných porušení,“ uviedol hovorca inšpekcie Pavel Kopřiva.

Pamätá napríklad kuchyne, v ktorých sa domáce zvieratá voľne pohybovali. „Boli chovaná ako maznáčikovia a mohlo tak dôjsť ku kontaminácii. A napríklad v pražskej tržnici sme pri kontrole narazili aj na nelegálne porážku hydiny,“ dodal Kopřiva.