Muž mal prerazenú hlavu metrovou tyčou, napriek tomu prežil

1629

Sú veci, na ktoré nemá medicína žiadne vysvetlenie. Ak vám hlavu skrz naskrz prerazí masívna železná metrová tyč, potom by ste mali byť zákonite mŕtvi. Prakticky neexistuje žiadna možnosť, že by sa takéto zranenie dalo prežiť. Ako to, že ho v roku 1848 zamestnanec železnice Phineas Gage prežil?

Dňa 13. septembra roku 1848 dvadsaťpäťročný Phineas Gage pracoval na podložení trate v meste Cavendish v americkom štáte Vermont. Jeho úlohou bolo umiestňovať strelný prach do dier pod podvaly a potom ho asi meter dlhou tyčou utlačiť. Gauge sa v osudovú chvíľu na moment otočil na prichádzajúceho kolegu, keď v tom strelný prach vybuchol a vrazil mu metrovú tyč do hlavy.

Tá prešla skrz jeho lebku cez ľavú stranu tváre, prešla mozgom a vyšla von na vrch hlavy. Letela potom ešte nejakých sedem metrov. Podľa dochovaných správ Gage nielen že nezomrel, ale dokonca po tomto príšernom zranení ani nestratil vedomie. Doktorovi dokonca povedal: „Mám tu pre vás asi veľa práce“.

Gage prišiel o ľavé oko, ale to bolo vzhľadom na okolnosti brané ako zázrak. Inak totiž neutrpel žiadne navonok zranenia. Ale s psychikou to bolo horšie. Podľa všetkých, ktorí ho poznali, už to nebol Gage. Prešiel obrovskou zmenou osobnosti a stratil mnoho vlastností, ktoré robia človeka človekom. Balansoval na hranici medzi zvieraťom a človekom, pritom jeden krát víťazila ľudská stránka, druhýkrát zvieracia. Bol neúctivý a nemal žiadnu úctu ku kolegom alebo ľuďom všeobecne. Kvôli tomu ho železnice odmietli po rekonvalescencii prijať späť, ale keďže bol inak zdravý, nevyplatili mu dokonca ani žiadne odškodné.

Gage sa preto niekoľkokrát presťahoval a nakoniec zomrel vo veku 36 rokov na infarkt v San Franciscu. Gage je dodnes jedným z najväčších prípadov pre neurológiu. Je klasickým prípadom, ktorý dokazoval, že zranenie mozgu vedie k zmene osobnosti. Prípad je uvádzaný aj v dnešných učebniciach medicíny. Súčasne je ale stále veľkou záhadou, ako to, že tak desivé zranenie vôbec prežil.

Divné úmrtia 15: Na vodiča autobusu spadla okenná tabula z 27. poschodia. Na mieste bol mŕtvy