V Zděchove pri Vsetíne v utorok ráno napadol lev chovateľa Michala P. († 33). Starosta obce Tomáš Kocourek povedal, že zviera muža usmrtilo. Polícia úmrtie chovateľa zatiaľ nepotvrdila, hovorí o incidente. Na mieste udalosti zasahovala zásahová jednotka.

„Môžeme potvrdiť incident medzi levom a chovateľom. Na mieste zasahujú zložky integrovaného záchranného systému. Povolali sme zásahovú jednotku z Brna, máme tu pracovníkov Zoo Lešná a dohovárame sa na ďalšom postupe. Následok incidentu zatiaľ nie je stopercentne známy,“ povedala krajská policajná hovorkyňa Lenka Javorková. Podľa informácií Blesku lev muža skutočne zabil.

FTV Prima otec mŕtveho chovateľa potvrdil všetky najhoršie domnienky. On sám svojho syna vraj našiel o siedmej ráno v klietke mŕtveho. Roztrhal ho deväťročný Fufi. Muž povedal, že ho videl na kamerách, ktoré sú v kotercoch inštalované.

Z domu sa krátko pred pol dvanástou ozvalo šesť výstrelov a policajná zásahovka tak usmrtila leva Fufiho aj ročnú levicu Liuwu, tá bola údajne gravidná! Otec podľa Primy veterinára vraj upozorňoval, že Liuwa je neškodná a nie je potrebné ju zabíjať – bola totiž v klietke oddelená od Fufiho aj tela roztrhaného chovateľa.

Polícia kvôli napadnutiu človeka levom kontaktovala tiež veterinára. Zástupca hovorcu Štátnej veterinárnej správy Petr Majer zároveň uviedol, že chov levov v Zděchove veterinári opakovane nepovolili. „Dôvodom bolo chýbajúce stavebné povolenie na koterec s výbehom,“ povedal.

Chovateľ priviezol vtedy šesťročného leva do valašskej obce v lete 2016. Na pozemkoch svojej rodiny postavil bez povolenia koterec s oploteným výbehom, na čo si dlhšiu dobu sťažovali niektorí miestni. Úrady však mužovi nedokázali v chove zabrániť, hoci už dostal za nepovolený chov niekoľko právoplatných pokút.

Predvlani chceli pracovníci vsetínskych technických služieb z rozhodnutia stavebného úradu oplotený výbeh odstrániť. Muž však napriek výzve policajtov na pozemok nikoho nepustil.

Veterinárna správa nemala možnosť leva odviezť. V prípade by mohla vydať ustanovenia na odobranie zvieraťa, muselo by sa však preukázať týrania, čo sa vo Zděchove nedialo. „Dnešné incident azda konečne pomôže vyriešiť dlhodobý problém,“ uviedol starosta obce.

Krutý život v čínskych cirkusoch. Týrajú zvieratá, levom a tigrom usekávajú chvosty

Práve Michala P. už lev Fufi raz napadol – vtedy ho muž choval ešte na Slovensku. „Bola to moja vina, že lev na mňa zaútočil. On sa správal prirodzene, to ja som urobil profesionálnu chybu. Ako každé ráno som im išiel dať nažrať, ale tentoraz som si obliekol kabát, na ktorom zostal zápach mojich psov,“ rozprával v roku 2012 Michal P.

Pytliaci leviemu kráľovi Mufasovi odrezali nohy a ňufák! Vyvraždili celú jeho svorku

Keď vstúpil do klietky, Fufi sa na neho okamžite vrhol. „Začal ma hrýzť hlava nehlava. Keby nebolo levice Vien, ktorá ho odo mňa odháňala, tak tu dnes asi nie som. Podarilo sa mi vytrhnúť a zavolal som záchranku,“ pokračoval vo rozprávanie mladý chovateľ. Skončil s hlbokými tržnými ranami na končatinách, ale prežil bez vážnejších zranení. Tentoraz už také šťastie podľa všetkého nemal.