a ich spolupracovníkom z radov domáceho odboja, ktorí sa podieľali na likvidácii Reinharda Heydricha. Najmä ako svedectvo pre svet je snímka Anthropoid takmer dokonalá.
Od zoskoku parašutistov Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša po ich smrť po boku ďalších parašutistov v krypte kostola svätých Cyrila a Metoda v Prahe: Ellisův film sa v kľúčových aspektoch verne drží doložených historických skutočností a v ich rámci kreslí úsporné, ale silné ľudskú drámu.
Film-anthropoid_anna_geislerova_cillian_murphy
Cillian Murphy ako Jozef Gabčík a Anna Geislerova
V dobre zvolených proporciách líči Ellis príbeh parašutistov a ich pomocníkov z radov domáceho odboja, predovšetkým rodiny Moravcových. Líči krátky a intenzívny milostný vzťah parašutistov k dievčatám, ktoré im v čase pred vykonaním atentátu pomáhali, a citlivo prepája osobnú a „dejinnú“ líniu mimoriadnej vojnové akcie. Dôrazne a presvedčivo smeruje k jednoznačnej, nepochybné výpovede o bezpodmienečnom hrdinstve zúčastnených a o veľkom, nadosobnom zmysle ich činov. Postavy sú pritom vykreslené ľudsky a vierohodne, bez prehnaného pátosu. Ellis, ktorý je aj kameramanom snímky, sa aktérom dostáva „pod kožu“ v detailných záberoch, ktoré divákov po celú dobu udržujú v intímnej blízkosti protagonistov.
Cilian Murphy je ako zodpovedný, silný, a zároveň citlivý Gabčík skvelý a zdatne mu sekunduje aj Jamie Dornan v úlohe labilnějšího Kubiša. Presvedčivý výkon odovzdala aj Anna Geislerová. Gabčíkova partnerka Lenka je v jej podaní silná, strasťami okupácie zocelená žena, ktoré sa nevrhá do romantického dobrodružstva, ale vedome ide do boja na život a na smrť.
film-anthropoid Kubiš
V úlohe Jána Kubiša sa predstaví Jamie Dornan

Zjednodušenie v záujme pravdy

Ako scéna atentátu, tak záverečná dráma pri dobývaní krypty sú predvedené v maximálnej sile a prikujú divákov do sedadiel: keď nacisti zasypávajú úkryt parašutistov paľbou a granátmi, mení sa aj obyčajné kino vo „4 D“. V plnej sile tú potom Ellis necháva zaznieť pamätnú vetu „Sme Česi, nikdy sa nevzdáme“, ktorú parašutisti zareagovali na výzvu zradcu Karla Čurda, ktorého k nim nacisti priviedli.


Vlastenectvo oddaných Čechoslovákov je predvedené dojemne, bez výhrad, ako absolútna morálnu hodnotu – tak ako tomu vtedy v prípade mnohých skutočne bolo. Rubom tohto režisérovho prístupu je, že svoju výpoveď príliš nekomplikuje skutočnosťami, ktoré by ju nejako narušovali alebo spochybňovali. K Čechom je tak veľmi milosrdná práve scéna dobývania krypty, keď nie je nijak zdôraznená aktívna úloha vynaliezavých a snaživých českých hasičov v kľúčovej fáze operácie. Podobne sa tu nehovorí napríklad o horlivých českých žandároch. Ľahko idealizovaná sú aj Gabčík s Kubišom, pokiaľ ide o ich milostné vzťahy: tých bolo prinajmenšom viac, ako sa vo filme ukazuje.

Z hľadiska historickej vernosti by sa dali Ellis vytknúť niektoré scény, vytvorené zjavne na efekt – s dojemným obrázkom syna Moravcových Ati, ktorý hrá v pyžame na husle, keď do bytu vtrhne gestapo, to je naozaj trochu na pováženie – aj preto, že v danej dobe v byte nebol a zatknutý bol až neskôr. (Samozrejme, že na tie husle noha nacistického drába ešte šliapne …) Rovnako tak sa smrťou Gabčíkovej partnerky to bolo miestne aj časovo predsa len inak a finálny obraz, kedy sa Gabčík uberá na večnosť za svoju milovanú, sa trochu blíži gýču.
Na druhej strane Anthropoid rozhodne nie je prvý ani posledný historický film, ktorý zobrazenej udalosti ľahko pretvára v mene všeobecne pravdivé výpovede. A tú Ellisovému filmu rozhodne uprieť nemožno.

I am Jozef Gabčík form Slovakia

Pre české a slovenské publikum je však veľkou, možno dokonca zásadnou prekážkou v napojení na filmové rozprávanie jeho jazyk. Postavy hovoria anglicky, vo väčšej či menšej miere sa zámerným „neanglickým“ prízvukom. Len niektorí (teda českí) herci sa pritom aspoň triafajú podľa angličtiny hovoriace Čechom – iní znejú ako Francúzi (čo je logické v prípade Charlotte Le Bonovi, ktorá stvárnila Kubišová dievčinu Máriu), niektorí možno ako Indovia (čo už toľko logické nie je). Keď sa jazyk navyše tematizuje a postavy hovoria o Kubišovom moravskom prízvuku, je to pre českého a slovenského diváka dosť absurdné zážitok. Kiež by teda išiel film do českej distribúcie s kvalitným dabingom.
film-anthropoid Kubiš Gabčík orig
Pre tú medzinárodnú je pripravený dobre: a ak sa mu u publika zadarí, bude po svete šíriť slávu a hrdosť Slovákov a Čechov vo väčšej miere, než si možno momentálne zaslúžime.