Na Mesiaci môže do desiatich rokov vzniknúť základňa pre ľudí. Vyjde lacno

901

S takým odhadom prišla skupina technologických miliardárov a vedcov z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), napísal nedeľník Sunday Times.

Náklady na vybudovanie malej základne pre niekoľko osôb na Mesiaci skupina odhadla na 6,5 ​​miliardy dolárov. To predstavuje necelé promile rozpočtových výdavkov americkej federálnej vlády a zlomok sumy, na ktorú prišiel projekt letov na Mesiac.

Vedci vytipovali najvhodnejšiu oblasť pre základňu na jedinej prirodzenej družici Zeme podľa toho, kde je najväčší slnečný svit. Vyšlo ním miesto v blízkosti krátera Peary na severnom póle, ktoré je osvetlené po celý mesačný deň.

Projekt predpokladá vybudovanie základne až pre desať ľudí. Tí budú získavať energiu zo solárnych panelov a budú môcť využívať miestnych bohatých nerastných zdrojov aj zásob vody v podobe ľadu zvyšného po dopade komét.

Projekt podporuje napríklad firma SpaceX podnikateľa a vizionára Elona Muska. Tá už dopravila zásoby na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) a vlani v decembri jej raketa Falcon 9 vyniesla na obežnú dráhu okolo Zeme jedenásť satelitov.