Asad stojí na predmestí Palmyri, ofenzívu podporujú ruské lietadlá

1422

    „Jednotky sú dva kilometre južne a päť kilometrov západne od mesta,“ povedal riaditeľ SOHR Rami Abdar Rahmán. Jeho organizácia sídli v Británii a informácie zo Sýrie získava vďaka rozsiahlej sieti informátorov.

    Sýrska armáda začala boj o Palmýru, zahrnutú do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, 7. marca. Palmýra bola v staroveku významnou zastávkou na trase karavan. Dnes leží v púšti a je v nej rozsiahle a cenné archeologické nálezisko. IS archeologickú lokalitu zamínovali a zničil dva chrámy Belov a Baal-Šaminov.

    Pokiaľ IS príde o oblasti, ktoré ovládol v púšti medzi Palmyra a irackou hranicou, zostane pod jeho kontrolou 30 percent sýrskeho územia. Teraz ovláda asi 40 percent, avšak poväčšine redšie osídlených miest. V krajine platí od konca februára prímerie, ktoré sa ale nevzťahuje na islamských radikálov a boje proti nim pokračujú.

    Ruský spravodajský server RBK v stredu uviedol, že v Sýrii prišiel o život ruský dôstojník Sergej Cup. Päťdesiatjedenročný vojak sa tak stal šiestou obeťou ruského ťaženia, podľa svedectva svojich spolubojovníkov zomrel pri mínometné ostreľovanie. Cup bol pochovaný už vo februári v okolí Moskvy. Na náhrobku je zachytený ako major vojsk ministerstva vnútra, ako dátum úmrtia je uvedený 8. február 2016.