Nemecká televízia si uťahovala z Erdogana, veľvyslanec išiel na koberček

1265

    Veľvyslanca Martina Erdmanna si šéf tureckej diplomacie predvolal už pred týždňom, informácie sa do médií ale dostali až v utorok. Nemecké ministerstvo zahraničia informáciu nekomentovalo. Stretnutie však nemenovaný turecký diplomat potvrdil aj agentúre AP.

    Témou rozhovoru na ministerstve v Ankare bola satiricka relácia extra 3, ktorá 17. marca odvysielala stanica NDR, jedna z regionálnych súčasťou verejnoprávnej televízie ARD. Vo vysielaní zaznela dvojminútovú pieseň s názvom Erdowie, Erdowo, Erdogan, ktorá sa triafal do hlavy tureckého štátu.

    V refréne piesne sa spievalo napríklad to, že „boss z Bosporu“ si žije na vysokej nohe. Text sprevádzali zábery luxusného prezidentského paláca, ktorý si nechal Erdogan postaviť v Ankare a ktorý sa stal kvôli údajnému plytvaniu štátnymi prostriedkami terčom kritiky tureckej opozície.

    Novinár, ktorý napíše niečo, čo sa Erdoganovi nepáči, sa podľa textu „zajtra ocitne v lochu“. Od roku 2014, kedy Erdogan nastúpil do úradu prezidenta, začala turecká polícia vyšetrovanie pre podozrenie z jeho urážky v 1 800 prípadoch. Paragraf, ktorý umožňuje uložiť trest odňatia slobody za urážku hlavy štátu, sa predtým takmer nevyužíval.

    Zábery stretnutia Erdogana s Angelou Merkelovou odprevadili satirici textom, ktorý nemeckú kancelárku vyzýva, aby bola šarmantná, lebo turecký prezident ju „má v hrsti“.

    „Nenávidí Kurdov ako mor, skôr než veriaci bratia z Islamského štátu na ne bomby hádže on,“ spieva sa tiež v piesni, ktorú Turecko oficiálne odsúdilo. „Požiadali sme, aby sa už nevysielala,“ povedal agentúre AFP jeden z diplomatov pod podmienkou anonymity.