Človek by vydržal na slniečku polihovať pokojne celý deň, vysoké teploty a pobyt na priamom slnku však našim domácim zvieratám nerobí vôbec dobre. V podstate platí jednoduché pravidlo – keď je horúco vám, o to ťažšie je to pre zviera, pretože majú rýchlejší metabolizmus a kvôli absencii potných žliaz aj horšie termoreguláciu.

V lete čaká vonku na domáce spoločníkmi mnoho nepríjemných nástrah, vedeli ste, že rozpálené chodníky môžu spôsobiť bolestivé popáleniny labiek alebo že po požití znečistenej vody z rybníka hrozí prudké hnačky? Pripravili sme pre vás najčastejšie hrozby teplého počasia a hlavné zásady, ako sa v horúčave starať o vášho psa a mačku.

Ako v lete ochladiť mačku?

  • Chladivá podložka
  • V pelechu zmrazené fľaše vody
  • Čerstvý vzduch z otvoreného okna
  • Dostatok tieňa

Dedina vs. mesto

Život v meste sa v letnom horúčave zdá niekedy na nevydržanie, ale ísť vyvenčiť svojho psa je jednoducho nutnosť, ktorú nemožno odložiť na neskôr. O niečo jednoduchšie to majú majitelia žijúci na okraji mesta či na dedine, pretože im stačí otvoriť dvere a ocitnú sa na záhrade. Ako sa však postarať o svojich psích parťákov, aby ich nič neohrozilo?

Najhoršie sú chodníky a autá

Či už bývate v rodinnom dome na dedine, alebo v byte v centre mesta, existujú zásady, ktoré by sa počas horúcich dní mali dodržiavať. Predídete tým mnohým nepríjemnostiam a hlavne sa postaráte o to, že sa váš domáci kamarát bude cítiť dobre. „Často sa stáva, že ľudia nechajú psa v aute, na ktoré svieti slniečko. Síce mu otvoria okienka, ale teplota v aute býva naozaj vysoká. Ak viete, že si potrebujete niečo zariadiť v meste a že by váš pes musel čakať v aute, nechajte ho radšej doma,“ radí veterinárka Dagmar Tarkošová z Royal Canin. „Teplota v aute, ktoré je vystavené priamemu slnku, môže byť aj 70 ° C. Takéto teplo spôsobí rýchlu dehydratáciu a v dôsledku toho môže pes aj zomrieť, „podotýka.

pes voda

Ako v lete ochladiť psa

  • Kúpanie v prírode
  • Osvieženie vo vani či sprche
  • Mokré obklady na labky
  • Dostatok tieňa

Myslite na odlišnosti

Naši domáci spoločníci sú lepšie pripravení na zimu ako na letné horúčavy. Tomu zodpovedá aj ich koža pokrytá srsťou, ktorá obsahuje len minimálne množstvo potných žliaz, dôležitých pre termoreguláciu a znižovanie teploty. Psy a mačky sú tzv. Teplokrvné zvieratá, udržujú si telesnú teplotu 38 – 39 ° C. Keď je horúco, alebo pri námahe ich teplota ešte stúpa. Z dôvodu malého množstva potných žliaz musí dochádzať k termoreguláciu dýchaním. „Ochladzuje sa vďaka zrýchlenému povrchnému dýchanie, kedy sa odparuje z povrchu dýchacích ciest voda. Dochádza tak k značnej strate vody z ich organizmu a hrozí nebezpečenstvo rýchle dehydratácia. Preto je dôležitý neustály prísun tekutín, „hovorí Tarkošová.