Najlepším liekom na bolesť je smiech

630

Skôr než siahnete po tabletke proti bolesti, skúste sa zasmiať. Hoci pri bolestiach na to asi náladu nebudete mať, vedci z Oxfordskej univerzity zistili, že keď sa človek zo srdca zasmeje, bolesť ustúpi. Pri smiechu sa totiž rozhýbe bránica a do mozgu sa vleje veľké množstvo endorfínov, ktoré sú ešte stále najúčinnejšími prírodnými liekmi na tíšenie bolesti. Nuda a rozladenosť vnímanie bolesti zostrujú.

Pri výskume vedci púšťali skupine osôb s bolesťami komediálne klipy. Po štvrť hodine vnímali títo ľudia svoju bolesť menej intenzívne. Len čo im však začali púšťať nezáživné klipy, ľudia začali bolesť pociťovať silnejšie. Podľa profesora Robina Dunbara z Oxfordu však nie je jedno, ako sa smejeme. Chichot alebo úsmev nemajú žiaden vplyv, treba sa poriadne zasmiať, najlepšie rehotať, až sa budete chytať za brucho! „Pľúca sa pri smiechu výrazne vyprázdnia a vtedy sa vylúči veľké množstvo endorfínov,“ vysvetľuje profesor Dunbar.

Pri liečbe bolesti smiechom záleží aj na type sledovaného humoru. Najúčinnejšie sú grotesky a bláznivé skeče, inteligentný humor stand-up komikov a rozprávačov má vraj minimálny vplyv.

Viera Benčiková