Vojnový epos Christophera Nolana (Trilógia Temný rytier, Počiatok) Dunkerque je podľa monitorovacích služieb najpreberanejším filmom na sociálnych sieťach v posledných dňoch. Film má premiéru naplánovanú na 20. júla.


Vojnová operácie Dynamo sa nepodarila úplne podľa plánu – spojený expedičný zbor Belgicka, Británie, Kanady a Francúzska zostal uväznený na plážach pri francúzskeho mesta Dunkerk (francúzsky Dunkerque). Písal sa rok 1940, začiatok vojny, a Nemci postupne okolo zboru sťahovali slučku. Nasledovala najslávnejšia evakuačná akcia v ľudských dejinách, ktorú sám Churchill označil za „zázrak pri Dunkerku.“ Cez 300 tisíc spojeneckých vojakov sa v chaotickej situácii dostalo do bezpečia.

Dunkerk režiséra Christophera Nolana bude, podľa jeho slov, rozprávaný pohľadom troch rôznych účastníkov tejto veľkej vojenskej akcie. Nolan je každopádne režisér, ktorého filmy vždy vzbudzujú veľkú pozornosť a Dunkerk už podľa ohlasov na trailer nebude iný. Ten posledný sa stal najpreberanejším filmom posledných dní na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.
Podľa analytickej spoločnosti comScore Dunkerk vytvoril v prvom májovom týždni 52 tisíc unikátnych konverzácií a príspevkov. Druhá Wonder Woman dosiahla „len“ na 25 tisíc. Celkovo sa Dunkerk so svojimi kumulatívnymi 808 tisíckami unikátnymi príspevky ale zaostáva za snímkou Star Wars: Posledný z Jediov, ktorá zatiaľ vygeneroval 1,67 miliónov príspevkov, hoci sa v sledovanom týždni umiestnil až piaty s necelými 22 tisíckami. Údaje o číslach sú výsledkom spolupráce comScore a magazínu Variety.

V Amerike získal film Dunkerk predbežný rating PG-13, čiže prístupné mládeži od trinástich rokov. Vojnové filmy obyčajne bývajú ratingovou komisiou určené až pre dospelých, čo vzbudzuje u fanúšikov obavy, že film sa bude trochu strániť naturalistického vyobrazenie vojny. V hlavných úlohách uvidia diváci Toma Hardyho (Šialený Max, seriál Taboo) a Cilliana Murphyho (ktorý si okrem iného zahral Jozefa Gabčíka v snímke Anthropoid na motívy atentátu na Reinharda Heydricha).