Najšťastnejší bezdomovec na svete: Komik sa necháva najímať za 30 centov na deň a prespáva u cudzincov

1083

Čo si môžete kúpiť za päťdesiat japonských jenov (teda za cca 30 centov)? Možno tri rožky. Alebo si môžete na celý deň najať komika Kotaniho Makoto.

Kotan Makoto žil ešte pred štyrmi rokmi konvenčným životom. Za nájom v tokijskom byte platil 300 eur mesačne a snažil sa uživiť ako sólový komik. V apartmáne býval s ďalším komikom, ktorý nemohol vystáť jeho bohémsky životný štýl. Jedného dňa od neho dostal radu, že by sa mal radšej stať bezdomovcom. A Kotan ho prekvapivo poslúchol.

Po nejakej dobe mu niekto ďalší poradil, aby sa za drobnú sumu nechal najímať cudzincom. Japonec ich môže zabaviť, prejsť sa s nimi mestom, keď nikto iný nie je k dispozícii, vyčkať za nich v rade na najnovší tovar alebo im pomôcť s upratovaním. Neopozeraný nápad sa po čase naozaj uchytil.

Teraz je Kotan Makoto bezdomoveckou celebritou, ktorá má priateľov po celom svete. Ľudia mu väčšinou dávajú ešte viac ako 30 centov a platia mu aj ďalšie výdavky vrátane stravy. Okrem toho ho pri sebe nechávajú prespať.

„Ľudia mi bud sami ponúkajú nocľah alebo sa spýtam na sociálnych médiách a niekto sa ozve. Na svete je toľko dobrých ľudí,“ pochvaľuje si muž, ktorý si pre nutnú reklamu a komunikáciu musel zaobstarať mobil.

Počas svojej „kariéry“ bezdomovca sa stretol už s radom rozmanitých požiadaviek. Raz napríklad pózoval ako nahý model. „Mal som robiť rôzne pózy, bolo to celkom trápne. Nakoniec mi povedali, nech len ležím na zemi. Po celú dobu som niečo hovoril, aby som sa uvoľnil. Môj akt bol potom asi týždeň vystavený v kaviarni. Vďaka tomu som sa zoznámil zase s iným cudzincom, ktorý mi ponúkol nocľah. Nahota vám niekedy môže priniesť strechu nad hlavou,“ spomína s humorom.

Celkom si ho najalo už viac ako tisíc ľudí, z toho niektorí opakovane. Muž je dôverne nazývaný Kotaniho rodina. Niekedy je dokonca natoľko zaneprázdnený, že si ho klienti musia rezervovať aj mesiac dopredu.

Mohlo by sa zdať, že ešte len so stratou domova a všetkých záväzkov dostal jeho život zmysel. A skutočne! Kotan Makoto sa považuje za najšťastnejšieho bezdomovcov na svete.