Vedeli ste, že psy sa môžu otráviť okrem iného čokoládou, makadamovými orechy, výrobkami obsahujúcimi náhradné sladidlo xylitol alebo cibuľou a príbuznými rastlinami, ako sú cesnak, pór a pažítka.
Aj keď už je po vinobraní. Je pravda, že sa psy môžu otráviť hroznovým vínom a hrozienkami? V akom množstve sú nebezpečné? Na otázku odpovedá Jan Kolář z Prírodovedeckej fakulty UK v Prahe.
Ťažké otravy psov majú na svedomí tiež hrozno a hrozienka. Spoľahlivo zdokumentované prípady sa začali vo väčšej miere objavovať v posledných 10 až 15 rokoch. Dnes už sa riziko hrozna aj hrozienok považuje za dobre preukázané a referuje o ňom veterinárnej literatúra.
Presnú príčinu tejto otravy sa však zatiaľ nepodarilo objasniť. Nemožno vylúčiť, že ju spôsobujú zatiaľ neidentifikovanej látky obsiahnuté v hrozne. Hrozno či hrozienka môžu u psov vyvolať zlyhanie obličiek, ktoré je mnohokrát smrteľné. Nebezpečná je pritom už pomerne malá dávka. Napríklad známy prípad, kedy jazvečíkovi zlyhali obličky po požití iba štyroch až piatich bobúľ hrozna.
Prvé známky otravy nastupujú v priebehu niekoľkých hodín. Najčastejším príznakom je podľa literatúry vracanie, k ďalším patrí hnačka, nechutenstvo, únava, bolesti brucha, niekedy tiež nadmerná smäd. Do 24 hodín zvyčajne poklesne alebo sa zastaví produkcia moču, čo je prejav zhoršené činnosti obličiek.
Veterinárne toxikologické databázy VETTOX v sekcii Hrozno a hrozienka uvádza: „Otrava záleží na citlivosti jedinca a na jeho genetickej výbave, nie všetci psi sa hrozienkami otrávi. Avšak pre citlivých jedincov (a zatiaľ nevieme určiť, ktorí to sú) je požití nebezpečné, pretože vedie k rýchlemu zlyhaniu obličiek a veľmi často aj k úmrtiu zvieraťa … Obsahové látky hrozna a hrozienok sa dlhšie vstrebávajú, preto je v rámci prvej pomoci možné vyvolať zvracanie asi do hodiny od požitia a následne podať aktívne uhlie. „
Pokiaľ pes zožerie akékoľvek množstvo hroznového vína alebo hrozienok, odporúča sa okamžite kontaktovať veterinára. Pri včasnom začatí liečby sa zlepšujú šance zvieraťa na prežitie.
pix-pes-2