O detailoch z desivej nahrávky, ktorá má zaznamenávať posledné minúty života rozsekaného novinára Džamal Chášukdžího, sa rozhovoril turecký minister zahraničia Mevlut Cavusoglu. Podľa neho súdny lekár, ktorý mal novinárove telo rozštvrtiť, to urobil s „potešením, pretože rád štvrtí ľudí“.

„Je to nechutné,“ uviedol minister a prezradil, že korunný princ Saudskej Arábie Bin Salmán, ktorý mieri na summit G20 do Buenos Aires, by sa tam mohol stretnúť s tureckým prezidentom Erdoganom. Ankara viní princa z toho, že si vraždu objednal.

Džamála Chášukdží s Tureckým prezidentom Erdoganom

Rijád naďalej popiera, že by s vraždou mal čokoľvek spoločné priamo korunný princ. Vedenie Saudskej Arábie však dlho tvrdilo, že novinár, ktorý kritizoval vládu Saudskej Arábie, vrátane korunného princa, z jej konzulátu v Istanbule 2. októbra odišiel živý. Až viac ako dva týždne potom priznalo, že novinár tam bol zabitý, najprv ale tvrdilo, že sa to stalo pri potýčke. Neskôr priznalo vraždu. Telo novinára sa doteraz nenašlo.

Turecká polícia ale pracuje s audionahrávkami, z ktorých citovali hojne turecké médiá a ktoré dala Ankara k dispozícii aj CIA. Podľa týchto záznamov bol novinár na konzuláte brutálne zavraždený a asi aj rozštvrtený.

Rozrezali ho s potešením, vydesilo ministra

Podľa Ankary zločin spáchalo 15-členné vražedné komando vyslané z Rijádu. V rozhovore s nemeckým denníkom Süddeutsche Zeitung turecký minister zahraničia Mevlut Cavusoglu povedal, že si poslúchol „nechutnú“ zvukovú nahrávku, ktorá údajne zachytáva vraždu novinára, ktorý písal pre americký denník The Washington Post. „Poslúchol som si ju. Bol zabitý počas siedmich minút. Bola to premyslená vražda,“ je si istý minister.
Na nahrávke je údajne počuť aj súdneho lekára, ktorý ostatných vyzve, aby pustili hudbu, zatiaľ čo rozrezáva telo. „Človek si všimne, že mu to robí potešenie … rád štvrtí ľudí. Je to nechutné,“ poznamenal Cavusoglu.

Erdogan sa zíde so Salmánom?

Faktický vládca Saudskej Arábie Muhammad bin Salmán pritom požiadal tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana o stretnutie na nadchádzajúcom summite G20, uviedol Cavusoglu. Podľa neho nie je dôvod schôdzku neuskutočniť.

„Áno, požiadal po telefóne Erdogana, či by sa mohli zísť v Buenos Aires,“ povedal šéf tureckej diplomacie v rozhovore, ktorý dnes zverejnil nemecký denník. „V tejto chvíli nie je dôvod sa s korunným princom nestretnúť,“ dodal turecký politik.

Korunný princ bin Salmán sa od piatku do soboty zúčastní summitu skupiny G20, ktorej členmi je 19 ekonomicky dôležitých krajín sveta a Európska únia. Vrcholnej schôdzky v Buenos Aires, kde sa očakávajú pri tejto príležitosti tiež demonštrácie, sa zúčastní okrem iného americký prezident Donald Trump, ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching.

Vyzvali k vyšetrovaniu korunného princa

Práve Turecko viní naďalej najvyššie saudskoarabské kruhy z podielu na vražde novinára. Na otázku, či si medzitým je istý, kto dal povel na zabitie kritika saudskoarabského režimu, Cavusoglu odvetil, že bez dôkazov nemôže nič povedať. Vzťahy medzi Saudskou Arábiou a Tureckom sú od zmiznutia Chášukdžího veľmi napäté. Rijád vydal niekoľko navzájom si protirečivých vyhlásení, načo priznal, že Chášukdží bol zabitý a jeho telo rozštvrtené.

Saudská televízna moderátorka je na úteku z krajiny. Dôvod, bola jej vidieť blúzka.

Turecko už skôr oznámilo, že nahrávku súvisiace so zabitím žurnalistov odovzdalo Saudskej Arábii, USA, Nemecku, Francúzsku a Británii. Na nahrávke podľa tureckých médií saudskoarabský tím opakuje vopred pripravený plán a každému z členov sa pripomína, akú v ňom má úlohu.

Saudovia zakázali módne prehliadky. Záujem o módu však v kráľovstve rastie