Saudská Arábia vyšetruje prípad televíznej moderátorky, ktorá sa zapojila do spravodajstva o povolení riadiť automobil ženám v Saudskej Arábii. Sociálnymi sieťami koluje video, na ktorom je Širin Rifáíovou vidieť pri práci, ale má na sebe roztvorené abajo, ktorá odkrýva biele nohavice a blúzu pod ňou.

Prípadom sa zaoberá komisie pre audiovizuálne médiá a vyšetruje ho, aj keď Rifáíová odišla zo Saudskej Arábie. Na Twitteri sa objavila správa o zadržaní ďalších aktivistiek, ktoré presadzovali zrušenie zákazu riadiť ženám v Saudskej Arábii.

Saudská televízna moderátorka utiekla zo zeme

Rifáíová pracuje pre televíznu stanicu Al-an a komisia pre audiovizuálne médiá oznámila, že bude jej prípad vyšetrovať bez ohľadu na to, že žena opustila kráľovstva. Dôvodom je jej údajné nepatričné ​​oblečenie. Rifáíová ale povedala, že „na sebe mala slušné šaty“. Saudská Arábia od žien očakáva, že budú chodiť zahalené v tmavých abajo so zakrytými vlasmi, hoci korunný princ Mohamed bin Salmán toto nariadenie zrušil.

 Aktivistky za  mrežami 

V poslednej dobe bolo uväznených najmenej deväť ľudí, medzi nimi niekoľko žien. Kráľovstvo ako posledná krajina pustilo v nedeľu za volantmi automobilov i ženy, avšak objavujú sa aj správy o prenasledovaní aktivistov, ktorí si želajú ďalšie uvoľnenie pravidiel týkajúcich sa žien.

 Krajine panuje  strach 

Medzi novo zatknutými je teraz tiež Hatun Fásíová, čo potvrdili ľudia z jej okolia. Informácie o jej zadržaní sa objavili na Twitteri, ale svedkovia sa podľa agentúry Reuters boja hovoriť a poskytnúť detaily.

Aktivistka, spisovatelka Eman Nafjanová.

Fásíová sa naposledy pripojila k internetu minulý štvrtok. Chcela v nedeľu vziať so sebou do auta niekoľko novinárov. Fásíová je profesorkou na univerzite kráľa Sauda a prispieva aj do denníka Ar-Rijád. Patrí k bojovníčkam za práva žien a bola medzi tými, ktorí požadovali zrušenie zákazu riadiť automobily ženám.

 Zatknuté sú obvinené zo  zrady 

Svoj vodičský preukaz v kráľovstve dostala prevodom vodičského oprávnenia, ktoré získala v cudzine. „Je to, ako keby som bola uznaná za plnohodnotnú občianku,“ povedala denníku Arab News.

Podľa prokurátora bolo v júni zadržali 17 ľudí a osem z nich bolo neskôr prepustený. Úrady zadržaných vinia z kontaktov v cudzine, miestne médiá označujú tieto osoby za zradcou. Podľa prokuratúry bolo proti deviatim zo zadržaných zistený dostatok dôkazov.