O kopytá poníka sa 10 rokov nikto nestaral. Dôsledok je tragický

3686

Ochranári zo zvieracieho útulku Animaux en Peri z belgického Valónska sa za svoju kariéru stretli už s množstvom rôznorodých prípadov zanedbanej starostlivosti. Poník Poly ale predčil všetky ich doterajšie skúsenosti.

Poník Poly spoločne s koňom Everestom bol desať rokov uväznený v stajni na škótskych Shetlandoch. Majiteľ ich starostlivosť zásadne zanedbával, a keď k nim konečne zavolal pracovníkov útulku, zvieratá boli v katastrofálnom stave. Ich srsť bola plná vší, hnoj pod nimi sa vŕšil do šesťdesiatcentimetrovej výšky a obaja koníky boli extrémne podvyživení.„Poník aj kôň boli v poslednom štádiu pred smrťou podvyživený. Kachexia spôsobuje stratu svalovej hmoty a telo sa začne doslova samo požierať,“ stojí vo vyhlásení na stránkach útulku.Kým poníky bežne vážia cez dvesto kíl, Poly mala iba šesťdesiat osem, čo je hmotnosť väčšieho psa. Ochranárov šokovalo ale ešte niečo iné. Kopytá poníka, o ktoré sa desať rokov nikto nestaral, vyrástla do hrubých špirál. Deformácia spôsobila poškodenie kĺbov, kvôli ktorému Poly už asi nikdy nebude normálne chodiť.„Za dvadsaťštyri rokov našej existencie sme sa s niečím takým nestretli,“ píše ďalej belgické zariadení.

Po príchode do Animaux en Peri boli zvieratá odvšivené a ostrihané a konečne im bola nasadená riadna výživa. Útulok napísal na sociálnej sieti, že sa obom darí už o mnoho lepšie a tiež vyzerajú šťastnejší. O niečo horšie sa už asi cítil nezodpovedný majiteľ koní, na ktorého mala byť podaná žaloba.