O slovenskom moslimskom fanatikovi Dominikovi českí moslimovia vedeli o jeho radikalizácii. Neskôr tvrdili, že ho nepoznajú

1147

O tom, že sa prvý džihádista, ktorý chcel spáchať teroristický útok v Česku, zradikalizoval, českí moslimovia moc dobre vedeli. Dokonca celý rok predtým, než bol Slovák Dominik K. alias Abdul Rahman zadržaný. Vlani v januári ho preto vyškrtli zo zoznamu účastníkov konferencie zameranej proti terorizmu. Keď bol však odhalený, tvrdili, že ho nepoznajú.

MF Dnes napísala, že českí moslimovia o Dominikovi, ktorého polícia viní z prípravy bombového teroristického útoku, vedeli, že je radikálny. Tieto informácie miestni moslimovia už mali vlani v januári. Nikto však na to polícii neupozornil.

 Českí moslimovia vedeli o jeho  radikalizácii

„V zozname účastníkov je nejaký Abdul Rahman, ktorý má na profile fotku vyjadrujúcu svoju túžbu vyvraždiť občanov ČR, a to aj s fotkou islamského kazateľa, ktorý bol usvedčený z podpory terorizmu,“ varoval podľa denníka v diskusii k akcii Filip Vajdík.

Organizátori tohto podujatia sa na jeho profil pozreli a okamžite mu účasť zakázali. „Ďakujeme za upozornenie. Aj takéto skutočnosti budú predmetom analýzy prednášajúcich,“ odkázali pred konferenciou. Vyškrtnutie radikálneho moslima potvrdil aj majiteľ jazykovej školy Alfirdaus pôvodom z Kuvajtu Bader Eknaifith, ktorý akciu usporiadal.

„Po preskúmaní jeho stránky na Facebooku a fotiek, ktoré tam umiestnil, bola jeho účasť zrušená. Už keď medzi nás prvýkrát niekedy v novembri 2016 prišiel oblečený vo vojenskom, mali ľudia strach a pýtali sa, prečo takto vyzerá a oblieka sa,“ dodal Eknaifith. Problémom však je, že aj napriek obavám z Dominikovej vizáže a jeho správania ani po incidente s registráciou na konferencii nikto neinformoval políciu.

Slovák Dominik konvertoval na Islam. Stal sa z neho fanatik ktorý chystal teroristický útok v Česku

Odhalila ho až tajná služba BIS kvôli jeho aktivite na internete. Podľa denníka MFD je dôvod, prečo moslimovia mlčali, prostý – báli sa reakcia verejnosti, protestov a útokov. „Oficiálne žiadny záznam o e-maile, telefonáte alebo upozornení existovať nebude, ale polícia ho (Dominika) následne sledovať začala,“ dodáva majiteľ jazykovej školy Eknaifith.

 Potom tvrdili, že ho  nepoznajú 

Podpredseda Ústredie moslimských obcí Vladimír Sáňka, ktorý sa akcia Spoločne proti terorizmu tiež zúčastnil, zopakoval, že on dnes ani vtedy nemal informácie o tom, že Dominik K. má radikálne názory. Mladého moslima pritom poznal, niekoľkokrát sa s ním aj bavil, ako sám denníku priznal.

„Políciu by mal informovať ten, kto mal takéto indície. Ja som ich nemal a nevedel som ani, že mu bola zrušená registrácia na akciu kvôli radikálnym názorom,“ povedal Sáňka. Dominik K. konvertoval na islam v roku 2015. Už vtedy jeho rozhodnutie prekvapilo väčšinu ľudí v malej obci Šarišské Michalany na východe Slovenska, odkiaľ pochádzal.

Terorista z Londýna: Miloval drogy, prostitútky, tvrdý sex a násilie

V živote Dominika stojí za zmienku jeden drsný okamih. Odohral sa v marci 2009, kedy vrah zabil vo večierke predavačku Annu Vožňákovú. Práve Dominik spolu s jedným z kamarátov mŕtvu ženu pred obchodom našiel. Predavačku vrah zabil kvôli pollitrovej fľaši vodky.