Dvojica chcela obísť svet na bicykli, zabila ich ISIS

1374

Lauren Geogheganová a Jay Austin sa rozhodli obísť svet na bicykloch. Zo svojej cesty zdieľali na sociálnych sieťach zážitky a fotografie. Mali tiež svoj blog. Bohužiaľ ich cesta skončila smrťou. Zabila is Isis v Tadžikistane.

Obaja 29 ročný cestovatelia sa vydali na cestu okolo sveta vlani. Nechali svoje nudné práce v kancelárii, nasadli na bicykle a vyrazili. Založili si blog s názvom Simply Cycling Blog, kam zapisovali zážitky z ciest. „Trávil som najlepšie hodiny z každého dňa pred veľkým žiarivým obdĺžnikom, ktorý farbil najlepšie roky môjho života šedou a béžovou,“ spomínal na svoje zamestnanie v kancelárii Austin.

Vyrazili s priateľkou za dobrodružstvom, ktoré ale trvalo len 369 dní. V Tadžikistane sa spojili s dvoma ďalšími cyklistami zo Švajčiarska a Holandska a spoločne mali v pláne prejsť túto krajinu. Po ceste do nich narazilo auto, z ktorého vyskákali ozbrojení muži, ktorí ich napadli nožmi. Všetci štyria cestovatelia zomreli.

Úrady z vraždy vinila miestnych ozbrojencov z radov separatistov. Ale k útoku sa prihlásila miestna odnož Islamského štátu, ktorá zverejnila video s päticou útočníkov, ktorí stáli pred vlajkou Islamského štátu a vyhlasovali, že zabili neveriacich.

Trochu tragicky tak vyznieva vôbec posledný post na blogu, ktorý napísal Austin. „Čítajte noviny, kde sa píše, že svet je jedno veľké desivé miesto. Ľuďom, ktorí toto píšu, by nikto nemal veriť. Že ľudia sú zlí, tak toto neberiem… Na ceste som neurobil väčší objav, ako je toto,“ napísal dva dní pred smrťou Austin.

Ako to býva v podobných prípadoch, verejná debata sa okrem vyjadrovania sústrasti stočila tiež k úvahám o tom, že si pár privodil smrť už tým, že do nebezpečnej krajiny išiel. Experti však tvrdia, že sa pohybovali v oblasti, ktorá je považovaná za bezpečnú a nie je spájaná s podobnými útokmi.